Rheum ribes ekstresinin insan diş eti fibroblastları, periodontal ligament fibroblastları ve osteoblast hücreleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Bir in-vitro çalışma
Evaluation of the effects of rheum ribes extract on human gingival fibroblasts, periodontal ligament fibroblasts, and osteoblast cells: An in-vitro study
  1. Tez No: 942962
  2. Yazar: ALEYNA YAKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİRKAN AĞRALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Rheum ribes ekstresinin, periodontal hücreler üzerindeki etkilerinin ve yara iyileştirme potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu doğrultuda, primer insan periodontal ligament fibroblastları (iPDLF), insan diş eti fibroblastları (iDEF) ve insan osteoblast (iOB) hücrelerinin bitki ekstresine 24 saat maruziyeti sonrasında hücre canlılık düzeyleri değerlendirildi. Ardından, iPDLF ve iOB hücrelerinde, yara iyileşme sürecinde rol oynayan COL-1, BMP-2, AXIN-2 ve FGF-2 proteinlerinin ekspresyonları 24 saat sonunda analiz edildi. Gereç ve Yöntem: Rheum ribes ekstresinin fenolik bileşenleri Diyot Dizi Dedektörü ile eşleştirilmiş Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC-DAD) yöntemiyle analiz edildi. Ekstrenin farklı konsantrasyonlarının (2,5-5-25 μg/ml) uygulandığı iPDLF, iDEF ve iOB hücrelerinin canlılığı 3-(4,5- dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ile 24 saat maruziyet sonrasında incelendi. En yüksek canlılığın görüldüğü 2,5 μg/ml dozdaki ekstre, iPDLF ve iOB hücrelerine uygulandıktan 24 saat sonra COL-1, BMP-2, AXIN-2 ve FGF-2 proteinlerinin ekspresyon seviyeleri ELISA ile incelendi. Bulgular: HPLC-DAD analizinde Rheum ribes ekstresinde kinik asit ve sirinjik asit tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of Rheum ribes extract on periodontal cells and its potential in wound healing. For this purpose, primary human periodontal ligament fibroblasts (hPDLF), gingival fibroblasts (hGF), and osteoblasts (hOB) were exposed to the extract for 24 hours, and cell viability was assessed. Subsequently, the effects of the extract on the expression levels of proteins involved in the wound healing process (COL-1, BMP-2, AXIN-2, and FGF-2) were analyzed in hPDLF and hOB cells after 24 hours. Materials and Methods: The phenolic compounds of Rheum ribes extract were analyzed using High-Performance Liquid Chromatography coupled with Diode Array Detection (HPLC- DAD). Cell viability of hPDLF, hGF, and hOB cells treated with different concentrations of the extract (2,5, 5, and 25 µg/mL) was assessed after 24-hour exposure using the 3-(4,5- dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay. The extract concentration showing the highest cell viability (2,5 µg/mL) was further used to treat hPDLF and hOB cells, and the protein expression levels of COL-1, BMP-2, AXIN-2, and FGF-2 were evaluated after 24 hours using ELISA. Results: HPLC-DAD analysis revealed the presence of quinic acid and syringic acid in Rheum ribes extract.