Haglund deformitesinde uygulanan kalkaneoplastide bump yüksekliği ve bump-kalkaneus oranının kliniğe etkisi
The effect of bump height and bump-calcaneus ratio on clinical outcomes in calcaneoplasty for Haglund's deformity
- Tez No: 942965
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kalkaneusun posterosüperiyorunda kemik çıkıntısı ve retrokalkaneal bursit ile karakterize olan Haglund Deformitesi'nin tedavisinde endoskopik kalkaneoplasti son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu çalışmadaki amacımız endoskopik kalkaneoplastide rezeke edilen kemik ile ilişkili olarak bump yüksekliği ve bump-kalkaneus oranının klinik ve radyolojik olarak etkisi olup olmadığını incelemektir. Materyal-Metod: Toplamda 22 hastaya uygulanan endoskopik kalkaneoplasti prospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra radyolojik olarak Bump yüksekliği, Bump-kalkaneus Kalınlığı oranı, Fowler ve Philip açısı, Haglund deformitesi Tepe açısı, navikula yüksekliği, tibio-kalkaneal açı, kalkaneal pitch açısı, gissane açısı ve böhler açısı ölçüldü. Klinik sonuçlar içinse eklem hareket açıklıkları, VAS ve AOFAS preop ve postoperatif dönemde not edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 46.2±13.1 ve ortalama takip süresi 14±2 ay idi. Ortalama operasyon süresi 63±27 dakika olarak bulundu. Endoskopik kalkaneoplasti sonrası AOFAS ve VAS skorlarında preop döneme göre postoperatif dönemde istatiksel olarak anlamlı iyileşme izlendi.(p< 0.001) Preop bump yüksekliği ve bump-kalkaneus oranı klinik sonuçlara istatiksel anlamlı etki etmedi. Hiçbir hastada cerrahi komplikasyon ve cerrahi enfeksiyon gelişmedi. Sonuç: Endoskopik kalkaneoplasti, Haglund deformitesinde bump yüksekliği ve bump yüksekliği rezeksiyon miktarından bağımsız olarak hızlı iyileşme, düşük komplikasyon oranı sağlayan güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endoscopic calcaneoplasty has become popular in recent years in the treatment of Haglund's Deformity, which is characterised by a bony bump on the posterosuperior aspect of the calcaneus and retrocalcaneal bursitis. The aim of this study was to investigate the clinical and radiological effects of bump height and bump-calcaneus ratio in relation to the resected bone in endoscopic calcaneoplasty. Material-Methods: Endoscopic calcaneoplasty performed in a total of 22 patients was prospectively analysed. Bump height, Bump to calcaneal thickness ratio, Fowler and Philip angle, Haglund deformity peak angle, navicular height, tibio-calcaneal angle, calcaneal pitch angle, gissane angle and Böhler angle were measured radiologically as well as demographic data of the patients. For clinical outcomes, range of motion, VAS and AOFAS were noted preoperatively and postoperatively. Results: The mean age of the patients was 46.2±13.1 years and the mean follow-up period was 14±2 months. The mean operation time was 63±27 minutes. A statistically significant improvement was observed in AOFAS and VAS scores after endoscopic calcaneoplasty in the postoperative period compared to the preoperative period.(p< 0.001) Preop bump height and bump-calcaneus ratio had no statistically significant effect on clinical outcomes. No surgical complications and surgical infection developed in any patient. Conclusion: Endoscopic calcaneoplasty is a reliable method that provides rapid healing and low complication rate in Haglund deformity regardless of the bump height and the amount of bump height resection.