Yapısal ve koruyucu (prezervasyon) estetik septorinoplasti tekniklerinin nüks oranları, hasta memnuniyeti, postoperatif süreç ve komplikasyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of structural and preservation aesthetic septorhinoplasty techniques in terms of recurrence rates, patient satisfaction, postoperative process and complications
  1. Tez No: 942966
  2. Yazar: CAN DÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KOKAÇYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Burun, nazal kaslarla birlikte dinamik bir yapıya sahiptir. Nazal kaslar septorinoplasti gibi cerrahi işlemler sırasında zarar görebilmektedir. Bu zarar fonasyon, solunum ve yüz mimikleri gibi önemli işlevlere etki edebilmektedir. Açık teknik septorinoplasti, nazal kemik ve kıkırdak yapıların net görünümünü sağlayarak cerrahın anatomik bozuklukları daha iyi değerlendirmesine olanak tanımaktadır. Açık teknik, spesifik patolojik durumları düzeltmede daha etkili ve daha kontrollüdür. Kapalı teknik ise eksternal kesilere yer vermez, daha az disseksiyon gerektirir ve skar oluşumunu minimalize etmektedir. Ancak daha kör bir disseksiyon gerektirebilir. Her iki teknik de potansiyel komplikasyonlar barındırmaktadır ve teknik seçimi yapılırken olası sonuçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Nazal kasların anlaşılması zor yapısı ve cerrahi sırasında potansiyel olarak zarar görebilmesi nazal hareketlerin ve burun fonksiyonlarının bozulmasına yol açabilmektedir. Yapısal ve koruyucu estetik septorinoplasti tekniklerinin karşılaştırılması, nüks oranları, hasta memnuniyeti, postoperatif süreç ve komplikasyonlar açısından önemlidir ve bu karşılaştırmalar cerrahi sonuçların genel kalitesini artırmak ve hasta bakımını iyileştirmek için gerekmektedir. Bu teknikler burnun doğal destek yapılarını koruyarak veya orijinal anatomi ve fonksiyonunu maksimum derecede koruyarak uzun süreli ve stabil sonuçlar sunmaktadır. Hangi tekniğin daha avantajlı olduğunu belilemek amacıyla çalışmada 2019-2024 yılları arasında yapılan estetik septorinoplasti vakaları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The nose has a dynamic structure together with the nasal muscles. Nasal muscles can be damaged during surgical procedures such as septorhinoplasty. This damage can affect important functions such as phonation, respiration and facial expressions. Open technique septorhinoplasty provides a clear view of the nasal bone and cartilage structures, allowing the surgeon to better evaluate anatomical disorders. The open technique is more effective in correcting specific pathological conditions and is more controlled. The closed technique, on the other hand, does not involve external incisions, requires less dissection and minimizes scar formation. However, it may require a more blind dissection. Both techniques have potential complications and possible outcomes should be considered when choosing a technique. The difficult structure of the nasal muscles and the potential damage during surgery can lead to deterioration of nasal movements and nasal functions. Comparison of structural and preventive aesthetic septorhinoplasty techniques is important in terms of recurrence rates, patient satisfaction, postoperative process and complications, and these comparisons are necessary to increase the overall quality of surgical results and improve patient care. These techniques provide long-term and stable results by preserving the natural support structures of the nose or by maximizing the original anatomy and function. In order to determine which technique is more advantageous, aesthetic septorhinoplasty cases performed between 2019-2024 will be examined in the study.