Bir demir-çelik işletmesinde sıcak haddeleme sürecindeki işlemlerin REBA ve OWAS yöntemi ile analizi
Analysis of operations in the hot rolling process in an iron and stell mill by REBA and OWAS method
  1. Tez No: 942977
  2. Yazar: ARDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İşletmelerde uzun süre kalıcı pozisyonlarda çalışmanın, ergonomik açıdan uygun olmayan duruş ve işlemler sebebiyle önemli zarara uğrama olasılığı doğurduğu gözlemlenmiştir. Çalışma alanı, çalışanların en elverişli biçimde görev yapacağı şekilde düzenlendiğinde, iş performansını artıran ve iş içerisindeki tehlikeyi azaltan farklı iyileştirmeler ortaya konulabilir. Bu tür durumlarda iş duruşları ergonomik risk analizi yöntemleriyle tespit edilir, gözlemlenir ve çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan değerlendirme sonucunda risk seviyeleri sınıflandırılır ve ehemmiyet derecelerine binayen işletme içerisinde gerekli ergonomik değişiklikler hayata geçirilmiştir. Çalışmanın hedefi, Karabük Bölgesi'nde yer alan bir demir–çelik fabrikasına çalışanlar için risk oluşturabilecek çalışma duruşlarını analiz etmek ve bu risklere yönelik iyileştirmeler yaparak çalışan sağlığını ve verimliliği yükseltmektir. Araştırmada, sıcak haddeleme sürecinde görev yapan üç çalışanın iş duruşları, Rapid Entire Body Assessment (REBA) yöntemi ile Ovako Working Postures Analysing System (OWAS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Siparişe göre işlenmemiş ham malzemenin kesilmesi, kesilen işlenmemiş ham malzemenin tav fırına gönderilmesi ve işlenmemiş ham malzemenin haddeleme sürecinden geçerek istenen ebat ve boyuta ulaşması işlemleri incelenmeye tabi tutulmuştur. İnceleme sonuçlarına göre, iş duruşlarının REBA skorları sırasıyla 3, 6 ve 9 olarak düşük, orta ve yüksek risk düzeyinde belirlenirken, OWAS skorları 2, 4 ve 4 şeklinde düşük, yüksek ve yüksek risk seviyelerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu duruşların risk seviyesini azaltmak amacıyla öneriler sunulmuş ve yapılan revizyonların duruşlara olan etkileri yeniden analiz edilerek metodların geçerliliği teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been observed that working in permanent positions for a long time in businesses leads to the possibility of significant harm due to ergonomically inappropriate postures and operations. When the workspace is organized in a way that allows employees to perform their tasks most efficiently, various improvements can be implemented to enhance job performance and reduce workplace hazards. In such cases, workers' postures are observed and identified using ergonomic risk analysis methods, then solutions are proposed. At the end of the evaluation, risk levels are classified, and necessary ergonomic changes are implemented within the workplace based on their significance. The study aims to analyze the workers' postures that may create a risk to employees in an iron and steel factory located in the Karabük Region and to increase employee health and productivity by making improvements for these risks. In the study, the work postures of three employees working in the hot rolling process were measured using the Rapid Entire Body Assessment (REBA) method and Ovako Working Postures Analysing System (OWAS). The processes of cutting unprocessed raw material according to the order, sending the cut unprocessed raw material to the annealing furnace, and rolling the unprocessed raw material to the desired size and dimension through the rolling process were analyzed. According to the results of the observations, the REBA scores of the work postures were measured as 3, 6 and 9 at low, medium and high-risk levels respectively, while the OWAS scores were measured as 2, 4 and 4 at low, high and high-risk levels. Recommendations were made to reduce the risk level of these postures and the validity of the methods was confirmed by re-analyzing the effects of the revisions on the postures