Hazar Denizinde Azerbaycan'a ait 20 adanın çevresel açıdan araştırılması ve haritalandırılması
Environmental investigation and mapping of 20 islands in the Caspian Sea belonging to Azerbaijan
  1. Tez No: 943006
  2. Yazar: ELSEVER CELİLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Hazar Denizi'nin Azerbaycan'a mahsus olan 20 adasının ilk kez araştırılarak haritalarının hazırlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Adaların büyük potansiyeli olmasına rağmen, bugüne kadar bu adalara ait haritalar ve kaynak bilgiler yeterli düzeyde olmamıştır. Bu nedenle tez konusu olarak seçilmiş; ilk kez uydu görüntüleri rehber alınarak Dr. Kasım Gül, El-İstahrî ve diğer bilim insanlarının eserlerindeki bilgiler detaylı biçimde incelenmiş, eski bilgilerle yeni veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Hazırlanan haritaların yanı sıra adaların yüzölçümleri ve bağlı oldukları takımadalarla ilgili bilgileri bir araya getiren bir tablo da oluşturulmuştur. Adalara ilişkin coğrafi bilgiler, uç noktaları, karaya olan uzaklıkları, ekoturizm potansiyelleri ve çevresel sorunları gibi konular bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Zaman geçtikçe daha da popüler hâle gelen ve değeri sürekli artan, çağımızın ihtiyaçlarına cevap veren ArcGIS programı ile Google Earth aracılığıyla yıllar boyunca yapılan araştırma ve analizler sonucunda adaların coğrafi konumu, yüzölçümlerinin zamanla değişimi ve buna neden olan etkenler, çevre uzunlukları, flora ve faunaları ile peyzajlarına ilişkin veriler toplanmış ve her bir ada için ilk kez ayrı ayrı haritalar hazırlanmıştır. Bu haritalar, ArcGIS programının farklı araçları kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the first time to investigate the 20 islands of the Caspian Sea that are specific to Azerbaijan and to prepare maps of the islands. Even though the islands have great potential, their maps and source information about them have not been sufficient until now. For this reason, it was chosen as the subject of the thesis and for the first time, using satellite images as a guide, Dr.Kasım Gül, El-İstakhri and b. The information in the works of scientists was researched in detail and old and new information were analyzed. Apart from these maps, a table was prepared that combines information about the area of the islands and the archipelagos to which they belong. Detailed information about the islands' geographical information, remote points, distance from the land, their ecotourism potential and environmental problems are available in this thesis. As a result of the research and analysis carried out over the years through the ArcGİS program and Google Earth, which have become more popular and increasingly valuable as time goes by, keeping up with the demands of our age, information about the geographical location of the islands, the change in its area over the years and the factors causing this, the length of its circumference, flora and fauna, and landscape have been collected and, for the first time, separate maps have been prepared for each of the islands.