Sürdürülebilir tüketim açısından; ailelerin enerji ve su tasarrufuna ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesi
In terms of sustainable consumption; investigation of families' attitudes and behaviors regarding energy and water saving
- Tez No: 943023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yaşamın her alanında hızla gelişim gösteren ve tüketim toplumu olma yolunda ilerleyen dünyada, bireylerin enerji ve su kaynaklarını idareli kullanmaları oldukça önemlidir. Çünkü bireyler bu kaynakları sürdürülebilir bir şekilde tükettiklerinde hem temel gereksinimlerini mevcut kaynaklara zarar vermeden karşılamış hem de gelecek nesillerin kaynaklarının korunmasına katkıda bulunmuş olurlar. Bu çalışmada sürdürülebilir tüketim açısından; ailelerin enerji ve su tasarrufuna ilişkin tutum ve davranışları incelenmiştir. Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde çok önemli rol ve sorumluluk üstlendiği dikkate alındığında ailelerin sürdürülebilir tüketim davranışları ile enerji ve su tasarrufuna ilişkin tutum ve davranışlarının incelenmesinin önemli olduğu düşünüldüğünden bu tez hazırlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara ilinin Çankaya, Keçiören ve Sincan ilçelerinde ikamet eden ve farklı sosyoekonomik düzeylere sahip evli kadın ve erkekler oluşturmaktadır. Çalışmada Kolaylı Örneklem yöntemi ile 995 katılımcıya ulaşılmış, online ve yüz yüze anketler uygulanmıştır. Anket verileri betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde) ile Levene testi, t-testi, bağımsız tek değişkenli varyans analizi (Univariate ANOVA), post-hoc, Scheffe, Dunnett C testleri, bağımsız çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ve Box M Hata Kovaryansları Homojenliği testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ailelerin sürdürülebilir tüketim davranışları ile öğrenim düzeyi, yaş, gelir düzeyi ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Çalışmada enerji korumaya yönelik tutum ve davranışlar ile öğrenim düzeyi, yaş ve gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu fakat cinsiyet ile arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmada ailelerin su tüketimine yönelik tutum ve davranışları ile öğrenim düzeyi ve gelir düzeyi arasında sadece davranış açısından anlamlı bir farklılık olduğu, tutum açısından anlamlı bir farklılık olmadığı, yaş ile arasında sadece tutum açısından anlamlı bir farklılık olduğu, davranış açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ayrıca ailelerin su tüketimine yönelik tutum ve davranışları ile cinsiyet arasında da anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In a world that is developing rapidly in all areas of life and moving towards becoming a consumer society, it is very important for individuals to use energy and water resources sparingly. Because when individuals consume these resources in a sustainable manner, they both meet their basic needs without damaging existing resources and contribute to the protection of the resources of future generations. In this study, in terms of sustainable consumption; the attitudes and behaviors of families regarding energy and water saving were investigated. This thesis has been prepared because it is thought that it is important to investigate the sustainable consumption behaviors of families and their attitudes and behaviors regarding energy and water saving, considering that they assume a very important role and responsibility in raising future generations. In the study, the Scanning Model, one of the quantitative research methods, was used. The research population consists of married women and men with different socioeconomic levels who reside in Çankaya, Keçiören and Sincan districts of Ankara. In the study, 995 participants were reached with the Convenience Sampling method and online and face-to-face surveys were applied. Survey data were analyzed with descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, percentage) and Levene test, t-test, independent univariate analysis of variance (Univariate ANOVA), post-hoc, Scheffe, Dunnett C tests, independent multivariate analysis of variance (MANOVA) and analyzed using the Box M Homogeneity of Error Covariances test. In the study, it was determined that there was a statistically significant difference between the sustainable consumption behaviors of families and their education level, age, income level and gender. In the study, it was observed that there was a statistically significant difference between attitudes and behaviors towards energy conservation and education level, age and income level, but there was no significant difference between gender and the attitudes, behaviors. In the study, it was seen that there was a significant difference between the attitudes and behaviors of families towards water consumption and their education level and income level only in terms of behavior, but not in terms of attitude. It was observed that there was a significant difference between age only in terms of attitude, but there was no significant difference in terms of behavior. In addition, it was observed that there was no significant difference between families' attitudes and behaviors towards water consumption and gender.