Turhan Selçuk: Söz Çizginin serisi
Turhan Selcuk: The Söz Çizginin series
- Tez No: 943024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yalın bir çizgi ve yazısız karikatür biçemiyle Türkiye karikatür tarihinde önemli bir yer tutan Turhan Selçuk (30 Temmuz 1922, Milas-11 Mart 2010, İstanbul), İlk karikatürlerini 1941'de Türk Sözü (Adana) gazetesi ile İstanbul'da yayınlanan Kırmızı ve Beyaz, Şut spor dergilerinde yayınlamaya başlamış, 1943'te Akbaba dergisinde, 1948'de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak, Refik Halit Karay'ın çıkardığı Aydede'de baş çizer olarak çalışmış, Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde, Akis, Yön, Devrim, Toplum gibi bir çok gazete ve dergide karikatürleri yayınlanmıştır. Bu tez kapsamında saygın çizerliği ile ele alınan Turhan Selçuk'un 1970-1980 yılları arasındaki siyasi karikatürleri özelinde“Söz Çizginin”serisine odaklanılacak, bu on yıllık süreçteki politik ve toplumsal oluşumların onun karikatür sanatı perspektifinden nasıl ele alındığı, çizgilerinin ve mizah anlayışının bu sürece nasıl bir katkı sakladığının analiz edilmesi, dönemin siyasi olaylarını ve toplumsal tepkilerini çizgiye nasıl döktüğü, çizginin gücüyle dönemin eleştirel bir portresini nasıl karikatürlerine taşıdığı araştırılıp değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Çağdaş Türk Karikatürü, Politik Karikatür, Söz Çizginin, Turhan Selçuk.
Özet (Çeviri)
Turhan Selçuk (July 30, 1922, Milas – March 11, 2010, Istanbul), who holds a prominent place in the history of Turkish caricature with his minimalist line and wordless cartoon style, began publishing his first cartoons in 1941 in the Türk Sözünewspaper (Adana) and the Istanbul-based magazines Kırmızı ve Beyaz and Şut. In 1943, he worked at Akbaba magazine, and in 1948 as a cartoonist and painter at Tasvir newspaper. He served as chief illustrator at Aydede, published by Refik Halit Karay, and contributed cartoons to several newspapers and magazines including Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, and Cumhuriyet, as well as Akis, Yön, Devrim, and Toplum. This thesis focuses on the“Söz Çizginin”(“The Word Belongs to the Line”) series, specifically examining Selçuk's political cartoons produced between 1970 and 1980. It analyzes how political and social developments of this decade were interpreted through the lens of his cartoon art, and investigates the role of his visual language and satirical approach in engaging with these processes. The study evaluates how Selçuk translated the political events and public responses of the era into his drawings, and how he used the power of the line to construct a critical visual portrait of the period. Keywords Contemporary Turkish Cartoons, Political Cartoons, Soz Cizginin, Turhan Selcuk.