Yersel modern ölçüm teknikleriyle toprak dolgulu barajlarda deformasyon ölçmeleri: Ömerli Barajı örneği
Deformation measurements in earth filled dams with modern ground based measurement techniques: The case of Ömerli Dam
- Tez No: 943025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCENK ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İstanbul'un su temininde hayati bir rol oynayan Ömerli Barajı'nın güvenliğinin sağlanması, son yıllarda artan deprem ve sel gibi doğal afetler nedeniyle daha da önemli hale gelmiştir. Baraj güvenliğini izlemek ve olası riskleri önceden tespit etmek için kullanılan deformasyon ölçümleri, jeodezik olmayan yöntemler ve jeodezik yöntemler olmak üzere iki ana başlık altında incelenmektedir. Jeodezik olmayan yöntemler, baraj inşaatı sırasında yerleştirilen cihazlarla gövde üzerindeki göreli hareketleri izleyerek anlık veri sağlamaktadır. Bu yöntemler baraj yapısındaki küçük hareketlerin sürekli izlenmesini sağlar. Jeodezik yöntemler ise GPS, total station ve nivelman gibi hassas ölçüm aletleri kullanarak barajın mutlak hareketlerini ve yapısal değişimlerini tespit eder. Bu yöntemler barajın çevresel faktörlere verdiği tepkinin uzun vadeli olarak izlenmesini sağlar ve daha kapsamlı analizlere olanak tanır. Bu tezde, İstanbul'un en büyük su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı'nda gerçekleştirilen jeodezik deformasyon ölçümleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Barajın stratejik önemi nedeniyle deformasyon izleme çalışmalarında barajın farklı noktalarına kurulan jeodezik ağlar üzerinden hassas ölçümler alınmış ve bu veriler ileri hesaplama yöntemleri ile analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, toprak dolgu barajlarda uygulanan jeodezik deformasyon izleme yöntemlerinin önemini vurgulamak ve Ömerli Barajı'nda yapılan izleme çalışmalarının sonuçlarını değerlendirmektir. Elde edilen sonuçlar, barajın yapısal sağlığının izlenmesi, olası tehlikelerin önceden tespit edilmesi ve uzun vadeli güvenliğin sağlanması açısından mühendislik süreçlerine değerli katkılar sağlamıştır. Bu veriler, barajların yapısal sağlığının sürdürülebilirliğinin artırılması ve su kaynaklarının etkin yönetiminin sağlanması için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ömerli Dam plays a vital role in the water supply of Istanbul, and ensuring the safety of the dam has become even more important due to natural disasters such as earthquakes and floods, which have increased in recent years. Deformation measurements, which are used to monitor dam safety and identify potential risks in advance, are analyzed under two main headings: non-geodetic methods and geodetic methods. Non-geodetic methods provide instantaneous data by monitoring relative movements on the body with devices placed during dam construction. These methods enable continuous monitoring of small movements in the dam structure. On the other hand, geodetic methods detect the absolute movements and structural changes of the dam using precise measuring instruments such as GPS, total station and leveling. These methods provide long-term monitoring of the dam's response to environmental factors and allow for more comprehensive analysis. In this paper, geodetic deformation measurements performed at Ömerli Dam, one of the largest water sources of Istanbul, are discussed in detail. Due to the strategic importance of the dam, precise measurements were taken over geodetic networks installed at different points of the dam in deformation monitoring studies and these data were analyzed with advanced computational methods. The aim of the study is to emphasize the importance of geodetic deformation monitoring methods applied on earth-filled dams and to evaluate the results of monitoring studies conducted at Ömerli Dam. The results obtained have provided valuable contributions to engineering processes in terms of monitoring the structural health of the dam, identifying potential hazards in advance and ensuring long-term safety. These data provide important clues to increase the sustainability of the structural health of dams and to ensure effective management of water resources.