AB hukuku perspektifinden yeni nesil serbest ticaret ve yatırım anlaşmaları ile getirilen yatırım mahkemesi sistemi
Investment court system in new generation free-trade and investment treaties from perspective of EU law
- Tez No: 943026
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ŞİT KÖŞGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, yatırımcı-devlet uyuşmazlıklarının çözümünde kullanılan mevcut yatırımcı-devlet tahkimine yönelik eleştirileri incelemekte ve AB Komisyonu'nun önerdiği“Yatırım Mahkemesi Sistemi”ni ve bu sistemin, bahse konu eleştirileri bertaraf etmek adına etkili bir çözüm olup olamayacağını değerlendirmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, mevcut yatırımcı-devlet tahkiminin temel sorun alanları detaylı biçimde analiz edilmiştir. İkinci bölümde, AB hukuk düzeninin yatırım tahkimiyle olan etkileşimi, AB hukukunun bazı özellikleri bağlamında ele alınmış; ABAD kararları, Komisyon bildirimleri ve AB üye devletlerinin pozisyonları çerçevesinde yatırım tahkiminin AB içindeki geleceği tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, AB'nin farklı devletlerle akdetmiş ya da müzakere etmiş olduğu yeni nesil serbest ticaret ve yatırım anlaşmalarında yer bulan“Yatırım Mahkemesi Sistemi”tanıtılmış, bu sistemin tezin ilk kısmında yer verilen ne ölçüde yanıt verebildiği analiz edilmiştir. Sonuç olarak tez,“Yatırım Mahkemesi Sistemi”nin mevcut yatırımcı-devlet tahkimine yönelik eleştirileri büyük ölçüde karşılayabilecek potansiyele sahip olduğunu, ancak küresel ölçekte yaygınlaşabilmesi için daha fazla uluslararası iş birliği ve siyasi irade gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the criticisms directed at the current investor-state dispute settlement (ISDS) system and evaluates the“Investment Court System”(ICS) proposed by the European Commission as a potential solution to address these concerns. In the first chapter, the fundamental problem areas of the existing ISDS mechanism are analyzed in detail. The second chapter discusses the interaction between EU law and investment arbitration within the context of certain characteristics of EU law; the future of investment arbitration within the EU is assessed through the lens of CJEU rulings, Commission communications, and the positions of EU Member States. The third chapter introduces the ICS model, which has been incorporated into or negotiated as part of the EU's new-generation free-trade and investment treaties with various countries. The chapter also analyzes the extent to which this system addresses the criticisms outlined in the first part of the thesis. The thesis concludes that the Investment Court System holds significant potential to respond to the main criticisms of the current ISDS framework. However, it also emphasizes that the global implementation of such a system would require broader international cooperation and stronger political will.