Examination of deep learning artificial intelligence language models in high school level English teaching on students' knowledge of speaking
Lise düzeyinde İngilizce öğretimi öğrencilerinin konuşma bilgilerinde derin öğrenme yapay zeka dil modellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 943043
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞDAŞ KÜPÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FİLİZ TILFARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, yapay zekanın İngilizce ders kitaplarına entegre edilmesinin, kırsal bir sınıf ortamındaki lise öğrencilerinin konuşma becerilerini geliştirme üzerindeki etkinliğini inceleyecektir. Araştırmamız yarı-deneysel olarak, teknolojik açıdan imkanların kısıtlı olduğu bir köy okulunda, 80 öğrenciyle gerçekleştirilmiş olup, yapay zeka destekli bir ders kitabının, gerçek zamanlı geri bildirim, telaffuz desteği ve konuşma etkinlikleri ile desteklenerek öğrencilerin konuşma becerilerini artırmada üstün bir performans sağlayıp sağlamadığını test etmeyi amaçlamıştır. Deney grubundaki öğrenciler, yapay zeka entegreli ders kitapları kullanırken, kontrol grubundakiler aynı müfredatı geleneksel yöntemlerle takip etmişlerdir. Konuşma becerisi, CEFR ölçütlerine (akıcılık, telaffuz ve kelime kullanımı) göre ön test ve son testlerle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yapay zeka destekli ders kitapları kullanan öğrencilerin konuşma becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur; bu gruptaki öğrencilerin konuşma skorlarında ortalama %20'lik bir artış gözlenirken, kontrol grubundaki artış yalnızca %9 olmuştur. Nitel veriler ise, öğrencilerin yapay zekadan anında yanıt alabilme ve kişiselleştirilmiş destek alma olanakları sayesinde öğrenme etkinliklerine çok yüksek düzeyde ilgi ve motivasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yapay zeka destekli öğrenme ortamı, dijital okuryazarlığı ve özgüveni teşvik ederek, kırsal bir okul çerçevesinde daha kaynak zengini ortamlarda öğrencilere sunulan deneyimlerle eşit eğitim fırsatları sağlamıştır. Araştırmamız, yapay zeka entegreli ders kitaplarının, dezavantajlı bölgelerdeki öğrenme fırsatlarını eşit hale getirebileceğini, dil öğrenimi sonuçlarını iyileştirebileceğini ve yapay zekanın kişiselleştirilmiş, sınıf temelli eğitimdeki gelecekteki rolü için bir model sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research will explore the effectiveness of infusing AI into English language textbooks for the improvement of speaking proficiency among high school students in a rural classroom setting. Our quasi-experiment was carried out with 80 students in a technologically under-resourced village school, aiming to test whether an AI-enhanced textbook would offer superior speaking skills for learners, supported by real-time feedback, pronunciation, and speaking activities adapted through a modified version of GPT-4. The treatment group used textbooks integrated with AI, while the control group went through the same curriculum using traditional, non-AI textbooks. The speaking proficiency was measured by pre-and post-tests according to the CEFR rubric, which evaluates fluency, pronunciation, and vocabulary usage. The results showed that students with AI-enhanced textbooks had a statistically significant increase in speaking proficiency, including an average 20% increase in the overall speaking scores compared to 9% for those in the control group. Qualitative responses revealed the students' very high engagement and motivation for the learning activities because they could get immediate responses from AI, as well as personalized support. Furthermore, the AI-driven learning environment fostered digital literacy and self-confidence in the frame of a rural school by granting equal opportunities for education to those experiences that students from more resource-rich environments take as a matter of course. Our research reveals how textbooks integrated with artificial intelligence can build equal opportunities for learning in underserved areas, improving language learning outcomes and providing a model for AI's future role in personalized, classroom-based education.