A study on the relationship between L2 grit, motivation, autonomy, curiosity and language mindsets
Yabancı dil öğrenme azmi, motivasyon, özerklik, merak ve dil zihniyetleri arasındaki ilişkiye dair çalışma
- Tez No: 943044
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FİLİZ TILFARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İngilizce dil öğretimi ve öğrenme sürecinin birbirini etkileyen birçok farklı yönü bulunmaktadır. Dolayısıyla, öğrenme yolculuğu bu süreçte şekillendirilir. Bu nedenle, dil öğrenme ortamlarının ihtiyaçlarını belirlemek için söz konusu ilişkilerin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde yüz yüze İngilizce öğretim programında dil öğrenme azmi, motivasyon, özerklik, merak ve dil zihniyetleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için, İngilizce öğretmenliği programında hazırlık sınıfı, birinci sınıf ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 141 katılımcıya 6 Likert tipi ölçek verilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak nicel yöntem kullanılmış olup; ölçekler yabancı dil öğrenme azmi ölçeği, motivasyon ölçeği, özerklik ölçeği, merak ve keşif envanteri-II ve dil zihniyeti ölçeğinden oluşmaktadır. Sonuçlar, hazırlık sınıfı, birinci sınıf ve ikinci sınıflarda dil öğrenme azmi ve motivasyonun birbiriyle anlamlı derecede ilişkili olduğunu göstermiştir (p=
Özet (Çeviri)
There are many different aspects of English language teaching and learning that influence one another. Therefore, the learning journey is shaped throughout this process. For this reason, examining these relationships is of great importance in order to identify the needs of language learning environments. This study aims to reveal the relationship between language learning grit, motivation, autonomy, curiosity, and language mindsets in the face-to-face English language teaching program at the Faculty of Education, Gaziantep University. To achieve this aim, a total of 141 participants from the preparatory class, first-year, and second-year students in the English language teaching program were given six Likert-type scales. The data collection method used was quantitative, and the instruments included the L2 Grit Scale, Motivation Scale, Autonomy Scale, Curiosity and Exploration Inventory-II, and Language Mindset Scale. The results showed that in the preparatory, first-year, and second-year groups, there was a significant relationship between language learning grit and motivation (p=