Yûsuf Hakîkî'de ilim, hikmet ve marifet
Knowledge, wisdom and gnosis in Yûsuf Hakîkî
  1. Tez No: 943058
  2. Yazar: BÜŞRA AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde modern yaşamın hızı, rekabeti ve tüketim kültürü, insanlar üzerinde birtakım ihmallere neden olabilmektedir. Teknoloji ve bilimin hızla ilerlemesiyle birlikte, insanlar daha önce mümkün olmayan olanaklara sahip olsa da salt bu imkânlarla özellikle bilgi birikimleri açısından varoluş ve anlam arayışının yüzeysel mutlaklığına rastlamaktadır. İşte tam bu noktada tasavvuf, içsellik odaklı mekanizmasının hedefine Allah'ı bilme, tanıma ve sevmeyi koyarak insanın her iki dünyası için var olma amacının altını doldurmaktadır. Çalışmamızda bir sufi olan Yûsuf Hakîkî'nin tasavvuf anlayışından ve yaşantısından hareketle bilgi, bilginin sınırı ve bu anlamda elde edinim yolları konu edilmiştir. Tezin birinci bölümünde kendisi hakkında temel bilgi teşkil etmesi açısından Yûsuf Hakîkî'nin hayatı ve eserlerine değinilmiştir. İkinci bölümde Yûsuf Hakîkî'deki ilim, hikmet ve marifet kavramları, bunların kaynakları aynı zamanda tahsil yolları çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise ele aldığımız ilim, hikmet ve marifet kavramları üzerinde niteliklerinin ve sınırlarının daha iyi kavranması adına karşılaştırmaya gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, the speed of modern life, competition, and consumer culture can lead to various neglects among individuals. Despite the rapid advancement of technology and science granting people opportunities previously unimaginable, these advancements alone often result in a superficial absolutism in the pursuit of existence and meaning, particularly in terms of knowledge accumulation. At this juncture, Sufism emphasizes knowing, recognizing, and loving God through its inward-focused mechanism, thereby enriching the purpose of human existence in both worlds. This study delves into the concepts of knowledge, the limits of knowledge, and the means of acquiring it, drawing from the Sufi perspective and life of Yûsuf Hakîkî. The first section of the thesis provides fundamental information about Yûsuf Hakîkî's life and works. The second section explores the concepts of knowledge, wisdom, and gnosis in Yûsuf Hakîkî, along with their sources and methods of acquisition. In the third section, a comparative analysis is carried out to enhance the understanding of the characteristics and limitations of the concepts of knowledge, wisdom, and gnosis discussed earlier.