Göç ve işsizlik ilişkisi: Türkiye verileriyle betimsel bir analiz
The relationship between migration and uneployment: A descriptive analysis with Türkiye data
- Tez No: 943057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de göç ile işsizlik arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Göç, ekonomik fırsatlar ve istihdam arayışı sebebiyle özellikle kırsal alanlardan kentlere doğru çoğalan bir hareketlilik oluşturur. Göç eden bireylerin sadece iş bulma amacı taşımadığı, aynı zamanda sosyal hayatlarını sürdürebilmek için işe ihtiyaç duydukları anlaşılmaktadır. Bu durum, göç ettikleri yerlerde istihdama katılmalarını zorunlu hale getirmektedir. Ancak, göç eden bireylerin çoğunlukla kentte iş gücü piyasasında istenen vasıf ve niteliklerden uzak olmaları, işsizliğin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca, göçmenlerin düşük ücretli işlerde çalışmaya razı olmaları da yerel iş gücü piyasasını olumsuz etkilemektedir. Çalışmada TÜİK veri tabanından elde edilen veriler kullanılarak makroekonomik göstergeler ve göç ile ilgili süreç açıklanmaya çalışılmıştır, Kullanılan veriler Türkiye'de yaşanan göçün, iş gücü piyasasında dengesizliklere yol açtığını ve göçmenlerin işsizlik oranlarını artırarak, yerel iş gücü piyasasında önemli değişikliklere neden olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, işsizlikle mücadelede, özellikle göçmenlerin kentlere entegrasyonu ve yerel iş gücü piyasasında istihdam politikalarının güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between migration and unemployment in Turkey. Migration creates a mobility, particularly from rural areas to cities, driven by the search for economic opportunities and employment. It is understood that migrants do not only move in search of jobs, but also need employment to sustain their social lives. This situation forces them to participate in the labor market in the places they migrate to. However, the fact that migrants are often lacking the qualifications and skills required in the urban labor market leads to an increase in unemployment. Moreover, migrants' willingness to work for lower wages also negatively impacts the local labor market. The study demonstrates that migration in Turkey leads to imbalances in the labor market and contributes to an increase in unemployment rates, causing significant changes in the local labor market. As a result, the study emphasizes the need to strengthen employment policies in the local labor market, particularly focusing on the integration of migrants into urban areas.