Ceza ve infaz kurumlarında yaşayan 4-6 yaş arasındaki çocukların yaşam alanları sınırlılıklarının resimlerine yansımaları
Reflections of the limitations of living spaces of 4-6 year old children living in penal and correctional institutions on their drawings
  1. Tez No: 943061
  2. Yazar: RUKEN UNAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma; ceza ve infaz kurumlarında anneleriyle yaşayan 4-6 yaş arası 10 çocuğun sınırlı yaşam koşullarının resimlerinde çizgi, renk ve mekân kullanımına yansımalarını karma yöntem yaklaşımıyla incelemiştir. Araştırmada çocukların sanatsal ifadelerinin hem teknik hem de sembolik boyutlarının anlaşılması hedeflemiştir. Birinci alt sorun resimlerdeki çizgi çeşitliliği, renk paleti ve mekân algısının cezaevi ortamının etkilerini nasıl yansıttığını araştırmış; bu amaçla Resim Değerlendirme Envanteri ile nicel analiz yapılmış ve sembolik anlamlar hermeneutik yaklaşımla yorumlanmıştır. Envanterde; çizgi, renk ve mekân kullanımının standart kriterlere göre puanlanmasıyla teknik özellikler ölçüldü. Hermeneutik analiz, çizimlerdeki sembollerin çocukların duygusal ve çevresel bağlamlarıyla ilişkilendirilerek iç dünyalarının anlaşılmasını sağlamıştır. İkinci alt sorun, uzmanların resimlere ilişkin algılarını değerlendirmiş; yapılandırılmış görüşmelerle toplanan veriler içerik analiziyle incelenmiştir. Uzmanlar; sanatsal, psikolojik ve gelişimsel perspektifleri birleştirerek resimlerin çok boyutlu yorumlanmasını mümkün kılmıştır. Araştırmacının gözlem notları, tematik analizle işlenerek çocukların davranışsal ve duygusal örüntülerini ortaya çıkarmıştır. Bulgular cezaevi ortamının minimal mekân kullanımı, kaotik çizgiler ve sınırlı renk paletleriyle yansıdığını anaokulu deneyimi olan çocukların ise daha dinamik ve canlı ifadeler sergilediğini göstermiştir. Uzmanlar; sert çizgilerin çevresel baskıyı, canlı renklerin direnci ve boş mekânların izolasyonu ifade ettiğini belirtmiştir. Resimlerdeki figürler, aile bağları ve özgürlük arzusunu sembolize etmiştir. Nicel ve nitel verilerin eş zamanlı entegrasyonu, cezaevi ortamının etkilerini bütüncül bir şekilde anlaşılmasını sağlamış; çalışma, sanatsal ifadelerin çocukların duygusal ihtiyaçlarını anlamada güçlü bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the reflections of the limited living conditions of 10 children aged 4-6 living with their mothers in penal and execution institutions on the use of line, colour and space in their drawings with a mixed method approach. The research aimed to understand both the technical and symbolic dimensions of children's artistic expressions. The first sub-question investigated how the line diversity, colour palette and space perception in the paintings reflect the effects of the prison environment; for this purpose, quantitative analysis was conducted with the Picture Evaluation Inventory and symbolic meanings were interpreted with a hermeneutic approach. The inventory measured technical characteristics by scoring the use of line, color and spatial against standard criteria. Hermeneutic analysis provided an understanding of the inner worlds of the symbols in the drawings by relating them to the emotional and environmental contexts of the children. The second sub-question evaluated the perceptions of the experts about the pictures; the data collected through structured interviews were analysed by content analysis. By combining artistic, psychological and developmental perspectives, experts have made possible a multidimensional interpretation of the pictures. The researcher's observation notes were processed through thematic analysis to reveal the behavioural and emotional patterns of the children. The findings showed that the prison environment was reflected in the minimal use of space, chaotic lines and limited colour palettes, while children with preschool experience displayed more dynamic and lively expressions. Experts have noted that hard lines represent environmental pressure, vibrant colors represent resistance, and empty spaces represent isolation. The simultaneous integration of quantitative and qualitative data provided a holistic understanding of the effects of the prison environment; the study revealed that artistic expressions are a powerful tool in understanding children's emotional needs.