Giresun merkezdeki liselerde bulunan çiçekli bitkilerin belirlenmesi ve literatür destekli eğitim öğretime olan katkılarının tartışılması
Determination of flowering plants in high school in Giresun center and discussion of their contributions to literature supported education
  1. Tez No: 943060
  2. Yazar: İSMAİL SUAT BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, Giresun Merkez ilçesindeki liselerin bahçelerinin fiziksel özellikleri, yeşil alan miktarları ve çiçekli bitki çeşitliliği açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, okul bahçelerinin kullanım alanları (yeşil alan, spor alanı, beton zemin), estetik ve fonksiyonel durumları, bitki türleri ve bunların dağılımı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde gözlem ve fotoğraflama teknikleri kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen veriler, ulusal (MEB) ve uluslararası (OECD) standartlarla karşılaştırılarak okul bahçelerinin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan 18 lisenin %88,9'u (16 okul) devlet, %11,1'i (2 okul) ise özel statüde faaliyet göstermektedir. Devlet liselerinde ortalama öğrenci başına düşen bahçe alanı 12,50 m² iken, özel liselerde bu değer 8,66 m² olarak hesaplanmıştır. Yeşil alan söz konusu olduğunda ise devlet okullarının ortalaması 4,77 m²; özel okulların ortalaması 4,64 m²'dir. Öğrenci başına düşen yeşil alan miktarı açısından incelendiğinde, okulların %27,8'i (5 okul) 1 m²'nin altında, %38,9'u (7 okul) 2 m²'nin altında ve %55,6'sı (10 okul) 3 m²'nin altında yeşil alan sunmaktadır. Yalnızca iki okul—Sosyal Bilimler Lisesi ve 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi—%11,1'lik payla 10 m²'nin üzerinde yeşil alan sağlamakta; bu iki okul tüm liselerin yalnızca %11,1'ini oluştururken, toplam yeşil alanın %16,7'sine sahiptir. Bahçe alanı bağlamında ise %11,1 (2 okul) öğrenci başına 5 m²'nin altında bahçe alanına sahipken, %50'si (9 okul) 10 m²'nin üzerinde, yalnızca %5,6'sı (1 okul) 20 m²'nin üzerinde bahçe alanı sunmaktadır. En geniş öğrenci başına bahçe alanına sahip okul 32 m² ile 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (%5,6), en dar alana sahip okullar ise 0,37 m² ile Spor Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi (%11,1) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the gardens of high schools in the Central District of Giresun in terms of their physical characteristics, amount of green space and diversity of flowering plants. In the study, the usage areas of school gardens (green space, sports area, concrete floor), aesthetic and functional conditions, plant species and their distribution were examined in detail. The research was carried out using observation and photography techniques within the framework of qualitative research method. The obtained data was compared with national (MEB) and international (OECD) standards and the current status of school gardens was evaluated. Of the 18 high schools constituting the study group, 88.9% (16 schools) are state-run and 11.1% (2 schools) are private. While the average garden area per student in state high schools is 12.50 m², this value was calculated as 8.66 m² in private high schools. When it comes to green space, the average of state schools is 4.77 m²; the average of private schools is 4.64 m². When examined in terms of the amount of green space per student, 27.8% (5 schools) of the schools provide less than 1m², 38.9% (7 schools) less than 2m², and 55.6% (10 schools) less than 3m² of green space. Only two schools—Social Sciences High School and 125. Yıl Vocational and Technical Anatolian High School—provide more than 10m² of green space with a share of 11.1%; these two schools constitute only 11.1% of all high schools and have 16.7% of the total green space. In terms of garden space, 11.1% (2 schools) have less than 5m² of garden space per student, 50% (9 schools) have more than 10m², and only 5.6% (1 school) have more than 20m². The school with the largest garden area per student was 125th Year Vocational and Technical Anatolian High School (5.6%) with 32 m², while the schools with the narrowest area per student were Sports High School and Fine Arts High School (11.1%) with 0.37 m².