Güzel sanatlar lisesi 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının müfredat, görsel yeterlilik ve Bloom taksonomisine göre incelenmesi
An analysis of the 9th grade basic art education textbook for fine arts high schools in terms of curriculum, visual adequacy, and Bloom's taxonomy
- Tez No: 943062
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Güzel Sanatlar Liselerinde okutulan ortaöğretim 2023 basım yılına ait 9. Sınıf Temel Sanat Eğitimi Ders kitabının müfredat, görsel yeterlilik ve bloom taksonomisi bakımından 9. sınıf temel sanat eğitimi öğretim programına uygunluğu incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yönteminden durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden biri olan doküman incelemesinden yararlanılmıştır. Doküman incelemesine konu olan 9. sınıf temel sanat eğitimi öğretim programı ve 9. sınıf Temel Sanat Eğitimi Ders kitabı Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sayfasından edinilmiştir. Araştırma soruları çerçevesinde toplanan verilerin analizinde betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularında 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının içeriğinin müfredatla ilişkisi; 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının içeriğindeki görsellerin görsel yeterlilik açısından dağılımı ve 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının ölçme değerlendirme sorularının bilişsel alan basamaklarına (bloom taksonomisi) göre dağılımının nasıl olduğu sorularına ilişkin elde edilen verilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının içeriğinin öğretim programıyla genel bakışta eş güdümlü görünüp detaya inildiğinde bazı kavram ve kronolojik farklılıklar ile karşılaşılmıştır. 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının içeriğindeki görsellerin yer aldığı bazı konu başlıklarına daha baskın oranla örnek görsellere yer verilirken, bazı konu başlıklarına diğer konu başlıklarına oranla daha az örnek görsel verildiği ve 9. sınıf temel sanat eğitimi ders kitabının ünite sonlarındaki ölçme değerlendirme sorularının bilişsel alan basamakları (Bloom Taksonomisi) bakımından dağılımında daha az ya da kısıtlı oranda yer verilen bilişsel alan basamakları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 9th Grade Basic Art Education textbook, published in 2023 and used in Fine Arts High Schools affiliated with the Ministry of National Education, was examined in terms of its alignment with the 9th grade Basic Art Education curriculum in three aspects: curriculum content, visual adequacy, and Bloom's taxonomy. The research was conducted using a qualitative case study design. Document analysis, one of the qualitative data collection methods, was employed. The 9th grade Basic Art Education curriculum and textbook analyzed in this study were obtained from the official website of the Ministry of National Education. Descriptive analysis was used to interpret the data collected based on the research questions. The study addressed the following questions: the relationship between the textbook content and the curriculum, the distribution of visuals in terms of visual adequacy, and how the assessment questions at the end of each unit are distributed across the cognitive domain levels of Bloom's taxonomy. The findings indicated that while the textbook content appears to generally align with the curriculum, there are certain conceptual and chronological inconsistencies when examined in detail. It was also found that some topics include more example visuals than others, and that certain cognitive domain levels are underrepresented or only limitedly addressed in the unit-end assessment questions