Appianos Aleksandreus ve Cassius Dio Cocceianus'a göre Roma-Kartaca Savaşları
According to Appianos of Alexandria and Cassius Dio Cocceianus Rome-Carthage Wars
  1. Tez No: 679048
  2. Yazar: SEHRİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BOYANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Appianos Aleksandreus ve Cassius Dio Cocceianus'a göre Roma-Kartaca Savaşları başlıklı bu tez çalışması, Romalıların Kartacalılar ile tutuştukları uzun soluklu savaş dönemini kapsamaktadır (İÖ 264-İÖ 146). Romalıların kaderini değiştiren bu savaşları, adı geçen yazarlarımız dışında konuya dair eksik bilgimiz kalmaması için yazarlarımızın çağdaşı olan yazarlardan ve bahsi geçen dönemin yazarlarından da yararlanılmıştır. Bu çalışmada, Kartacalıların siyasi, sosyal ve ekonomik yaşamları incelenmiş, Roma ve Kartaca ilişkilerinin bozulmasına sebep olan noktalar üzerinde durulmuştur. Her iki devletin karşı karşıya gelmelerinin sebepleri ve bu karşılaşma süreci içerisinde gelişen olaylar ve olayların sonuçları en ince ayrıntısına dek incelenmiş ve konular kronolojik bir şekilde sunulmuştur. Bu çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır: I. Bölüm'ünde Antik Kartaca'nın topografyası ve kentin ticaret alanındaki girişimleri üzerinde durulmuştur. II. Bölüm'ünde, Kartaca'nın efsanevi kuruluşu, önemli bir ticaret kolonisi haline gelmesi, Kartaca'nın politik kurumları ve kamusal işlevleri incelenmiştir. III. Bölüm'ünde İÖ VI.-IV. yüzyıllarda Roma-Kartaca ilişkileri üzerinde durulmuş, birbirleri ile savaşa tutuşmadan önceki durumlarına dair araştırmalar yapılmıştır. IV. Bölüm'ünde Roma-Kartaca Savaşları hakkında Antik Tarih yazımına ilişkin kısa bir değerlendirme yapılmış, ardından yazarlarımızın yaşamına, eserlerine, yazı üslubuna, dil özelliklerine yer verilmiş ve tarihçilerin devlet yönetimine bakış açılarına değinilmiştir. Ayrıca, tarihçilerimizin şahıslarına ve eserlerine yönelik eleştirilere yer verilmiştir. V. Bölüm'ünde, Roma-Kartaca Savaşları'nın sebepleri ve sonuçları işlenmiştir. Bahsi geçen antik yazarlarımıza ek olarak, konunun tam anlamı ile işlenebilmesi için yetersiz kaldıkları yerlerde yine bu savaşları eserlerinde işleyen yazarlarımızdan ve modern litaretürden yararlanılmıştır. VI. Bölüm'ünde Appianos Aleksandreus ve Cassius Dio Cocceianus'un eserlerinde Roma-Kartaca Savaşlarını nasıl ele aldıkları sistematik olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Appianos Alexandreus and Cassius Dio Cocceianus, this thesis work titled Roman-Carthaginian Wars covers the long-term war period between the Romans and the Carthaginians (264 BC-146 BC). In order to prevent these wars that changed the fate of the Romans, and that we do not have any missing information on the subject, apart from the authors mentioned, writers who are contemporary of our writers and writers of the mentioned period were also used. In this study, the political, social and economic lives of Carthaginians were examined, and the points that caused the deterioration of the relations between Rome and Carthage were emphasized. The reasons for the confrontation between the two states and the events and consequences of these encounters were examined in detail and the subjects were presented in chronological order. This study consists of six main parts: In part I, the topography of Ancient Carthage and the commercial initiatives of the city are emphasized. In part II, Carthage's legendary establishment, its becoming an important trade colony, Carthage's political institutions and public functions are examined. In part III, BC VI.-IV. The relations between Rome and Carthage in the centuries have been emphasized, and research has been made on their situations before they went to war with each other. In part IV, a brief evaluation of the Ancient Historiography about the Roman-Carthage Wars was made, and then the life, works, writing style and language characteristics of our authors were given, and also the perspectives of historians on state administration were mentioned. Finally, criticisms of the persons and works of our historians are included. In part V, the Roman-Carthaginian Wars, which consisted of three stages, were initially summarized, and the reasons and results were processed step by step. In addition to the aforementioned ancient writers, our writers who dealt with these wars in their works were also used where they were insufficient to fully cover the subject, and modern literature was not ignored. In part VI, how Appianos Alexandreus and Cassius Dio Cocceianus dealt with the Roman-Carthaginian Wars in their works was systematically compared.