Oreksin-2 reseptör agonisti YNT-185 uygulamasının absans epilepsisi üzerindeki etkisi
The effect of orexin-2 receptor agonist YNT-185 application on absence epilepsy
- Tez No: 943083
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ONAT, DOÇ. DR. NİHAN ÇARÇAK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Physiology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Absans epilepsisi, genellikle çocukluk ve adölesan dönemde görülen, elektroensefalografide (EEG) 2,5–4 Hz diken-yavaş dalga deşarjları (DDD) ile seyreden bir epilepsi alt tipidir. Patogenezde kortiko-talamo-kortikal şebeke disfonksiyonu rol oynar. Lateral hipotalamusta sentezlenen oreksinler kortiko-talamo-kortikal ağlardan kaynaklanan uyku iğciklerini düzenler. Bu çalışmada YNT-185'in absans epilepsili sıçanlara intraserebroventriküler (İSV), talamus (VB) ve korteks (S1) bölgelerine farklı dozlarda uygulanmasıyla DDD'lere etkileri incelenmiştir. Strasbourg kökenli genetik absans epilepsili sıçanların (GAERS) kafatasına, stereotaksik cerrahi yöntem ile İSV, VB veya S1 hedeflerine rehber kanüller ve EEG kayıt elektrotları yerleştirilmiştir. Bir hafta sonra 3 saatlik bazal EEG kaydı alınmıştır. Bir gün sonra farklı dozlarda YNT-185 İSV, VB veya S1 bölgelerine uygulanarak devamında 3 saatlik EEG kaydı alınmıştır. 3 saatlik bazal ve enjeksiyon sonrası EEG kayıtları değerlendirilip, istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. GAERS'lerde YNT-185'in absans nöbetleri üzerindeki etkileri incelendiğinde, İSV uygulanan 600 nmol dozun nöbet süresini 40–140. dakikalar arasında istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı gözlendi. 100 veya 300 nmol uygulamalarında bu etki sınırlı idi. VB'ye 40 nmol uygulamasında, 60. dakikada geçici bir etki gözlenirken S1 uygulamasında ise anlamlı bir değişiklik saptanmadı. GAERS'lerde, oreksin-2 agonisti YNT-185'in İSV uygulaması sonrası ortaya çıkan DDD süre ve sayısını azaltıcı etkinin VB veya S1 bölgelerine enjeksiyon sonrası görülmemesi; bu etkinin farklı bir bölgeden veya farklı reseptör aktivitelerinden kaynaklanıyor olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız, YNT-185'in GAERS'lerde DDD üzerine etkisini değerlendiren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Absence epilepsy is a subtype characterized by 2.5–4 Hz spike-and-slow-wave discharges (SWDs) on EEG, typically occurring in childhood/adolescence. Pathogenesis involves cortico-thalamo-cortical network dysfunction which region also manage the sleep spindles. Orexins, synthesized in the lateral hypothalamus, regulate sleep spindles. This study investigated the effects of intracerebroventricular (ICV), thalamic (VB), or cortical (S1) YNT-185 different doses administration on SWDs in rats. Genetic Absence Epilepsy Rats from Strasbourg (GAERS) underwent stereotaxic surgery to implant ICV, VB, or S1 guide cannulae and EEG electrodes. After one week, baseline EEG was recorded for 3 hours. YNT-185 was administered at varying doses (ICV/VB/S1), followed by 3-hour post-injection EEG. SWD duration/frequency was statistically compared.