Narkolepsili hastalarda omega 3 yağ asitlerinin uyku, plazma oreksin A düzeyine etkisi ve hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
The effect of omega 3 fatty acids on sleep, plasma orexin A level and the assessment of nutritional status of patients with narcolepsy
  1. Tez No: 225573
  2. Yazar: MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışma, 21?55 yaş arası 17 narkolepsili ve 14 sağlıklı erkek üzerinde yapılmıştır. Çalışma ölçütlerine uyan ve polisomnografik uyku testinde narkolepsi tanısı konulanlar hasta, konmayanlar da kontrol grubunu oluşturmuştur. Gruplara iki ay süresince 1,4 gr/gün w-3 yağ asidi desteği verilmiştir. Çalışma başlangıcında ve sonunda kişilerin beslenme durumları değerlendirilmiş, fiziksel aktivite kayıtları tutulmuş, antropometrik ölçümleri alınmış, idrarda ve plazmada bazı biyokimyasal parametreleri analiz edilmiş ve polisomnografik uyku testi yapılmıştır. Çalışma süresince, uyku kalitesiyle ve seratonin düzeyiyle ilişkili olan, hastaların diyet karbonhidrat alımlarında kontrollere göre dikkati çeken iniş-çıkışlar olmuştur. Hastaların plazma seratonin düzeyleri çalışma başına göre, sonunda azalmış, insülin düzeyleri ise yükselmiştir (p0.05). Çalışma bitiminde hastalarda uyku latensi ve NREM 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted on 17 patients with narcolepsy and 14 healthy men aged 21-55 years of old. They were checked by polysomnographic test before included into the study. Both groups were given 1,4 gr/day of w-3 fatty acids for two months. Food consumption, physical activity status and anthropometric measurements of the participants has been determined, also some biochemical parameters and polysomnographic tests were analyzed at the beginning and the end of the study. In this period, dietary carbohydrate intake levels that are closely related with sleep quality as well as serotonin were rendering between the patients. The plasma serotonin level of patients was decreased end of the work, but their plasma insulin level was increased (p0.05). The plasma orexin A levels were not change significantly within and between the groups the end of the study (p>0.05).