Dirençli sistemik hipertansiyonu bulunan hastalarda kas/yağ oranı değerlendirilmesi
Evaluation of muscle/fat ratio in patients with resistant systemic hypertension
- Tez No: 943088
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TAŞOLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Bu çalışma vücut kompozisyonu parametrelerinin (kas/yağ oranı, bazal metabolizma hızı (BMH), vücut kitle indeksi (VKİ) gibi) kan basıncı regülasyonu üzerindeki etkilerini dirençli hipertansiyon (HT) hastalarında incelemeyi amaçlamaktadır. Dirençli HT, çoklu antihipertansif tedaviye rağmen kontrol altına alınamayan kan basıncı ile tanımlanır ve kardiyovasküler komplikasyonlar için önemli bir risk oluşturur. Yöntem: Çalışmaya, en az üç antihipertansif ilaca rağmen sistolik kan basıncı (SKB) ≥140 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncı (DKB) ≥90 mmHg olan 92 dirençli HT hastası dahil edilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri (VKİ, kas/yağ oranı, BMH), kan basınçları, laboratuvar parametreleri ve ekokardiyografik bulguları başlangıçta ve iki ay sonra değerlendirilmiştir. Regresyon analizleri, SKB, DKB ve ortalama kan basıncı (OKB) değişimlerinin bağımsız prediktörlerini belirlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to investigate the effects of body composition parameters (such as muscle/fat ratio, basal metabolic rate (BMR), body mass index (BMI)) on blood pressure regulation in patients with resistant hypertension (HT). Resistant HT is defined by uncontrolled blood pressure despite multiple antihypertensive treatments and poses a significant risk for cardiovascular complications. Methods: Ninety-two patients with persistent hypertension who had systolic blood pressure (SBP) ≥140 mmHg and/or diastolic blood pressure (DBP) ≥90 mmHg despite at least three antihypertensive drugs were included in the study. Anthropometric measurements (BMI, muscle/fat ratio, BMR), blood pressure, laboratory parameters and echocardiographic findings of the patients were evaluated at baseline and after two months. Regression analyses were used to determine independent predictors of changes in SBP, DBP and mean blood pressure (MBP).