Dar alan oyunlarında uygulanan manipülasyonların kadın futbolcularda nöromusküler yorgunluk, fizyolojik, fiziksel ve teknik parametrelere etkisi
Effects of manipulations applied in small-situated games on neuromuscular fatigue, physiological, physical and technical parameters in female football players
  1. Tez No: 943094
  2. Yazar: BİLAL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Futbolda dar alan oyunları branşa özgü antrenman metodları arasında oldukça popüler bir yöntemdir. İçerisinde birçok değişken bulunduran dar alan oyunları kadın futbolcuların fiziksel, fizyolojik ve teknik hazırbulunuşluklarına göre planlanmalıdır. Bu araştırmanın amacı kadın futbolcularda 3'e 3 oynanan sprint manipülasyonlu dar alan oyununun nöromusküler yorgunluk, fiziksel, fizyolojik ve teknik parametrelere olan etkisini incelenmesidir. Araştırmaya en az üç yıl lisanslı olarak aktif futbol oynayan 12 (6 Deney grubu, 6 Kontrol grubu) kadın futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların 6 hafta boyunca performans verileri takip edilmiş olup fizyolojik ve fiziksel parametreler Catapult OpenField Global Position System (GPS) ile ölçülmüştür. Nöromusküler yorgunluk tespiti aktif dikey sıçrama testi ile, teknik parametreler ise GoPro Hero12 ile kayıt altına alınıp gözlem yoluyla ölçülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilere Repeated Measures ANOVA testi uygulanmış olup verilerin anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi JASP 0.19.2 paket programında yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda fizyolojik parametrelerden oyuncu yükü ve algılanan zorluk derecesinde istatistiksel olarak anlamlılık tespit edilmiştir. Fiziksel parametrelerde ise toplam mesafe, pozitif ivmelenme, dikey sıçrama ve koşu hızı aralığı 1-2-3-4 verilerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Small-sided games represent a prevalent component of branch-specific training methodologies in football. The planning of these games, which encompass numerous variables, is crucial to align with the physical, physiological, and technical readiness of female football players. The objective of this study is to examine the impact of small-sided games with sprint manipulation played in a 3v3 configuration on neuromuscular fatigue, along with physical, physiological, and technical parameters, in female football players. The study was conducted on a group of 12 female football players (6 in the experimental group and 6 in the control group) who had been actively playing football with a license for a minimum of three years. The participants were requested to record their performance data over a period of six weeks, during which their physiological and physical parameters were measured using the Catapult OpenField Global Position System (GPS). The degree of neuromuscular fatigue was determined by means of an active vertical jump test, while technical parameters were recorded using a GoPro Hero12 and subsequently analysed through observation. The data obtained from the study was analysed using a Repeated Measures ANOVA test, with a significance level of p < 0.05. The data analysis was performed using the JASP 0.19.2 package program, and the results revealed statistical significance in the physiological parameters player load and perceived difficulty level. In physical parameters, statistically significant differences were found in the total distance, positive acceleration, vertical jump and running speed range 1-2-3-4 data.