C. Dancla Op. 89 'Air Variations' çalışma kılavuzu ve varyasyon formunun keman eğitiminde öğrencilere katkıları
The contributions of C. Dancla Op. 89 'Air Variations' study guide and variation form to students in fiddle training
  1. Tez No: 943107
  2. Yazar: YONCA SÜLÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, varyasyon formundaki eserlerin keman öğrencilerinin teknik ve müzikal gelişimlerine sağladığı katkılar incelenmiştir. Keman eğitiminde bu formun, öğrencilerin teknik yeterliliklerini artırarak müzikal ifade yeteneklerini geliştirdiği ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Literatür taraması sonucunda, özellikle küçük yaş gruplarındaki öğrenciler için uygun bir kaynak olarak Charles Dancla'nın Op. 89“Air Variations”eseri öne çıkmıştır. Bu tez kapsamında, keman eğitiminin üçüncü yılından itibaren müzikal ve teknik gelişimi desteklemek amacıyla, Op. 89“Air Variations”eserleri basamak sistemi (kolaydan zora) ilerleyen bir sistem çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmamızda, Charles Dancla'nın yaşamı, müzik hayatı ve eserleri ele alınarak, literatürde yer alan kaynaklar ve önceki araştırmalar incelenmiştir. Ayrıca, farklı dönemlerdeki varyasyon formu incelenmiş, Op. 89“Air Variations”için yay ve duate önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda, varyasyon formunun sağ ve sol el tekniklerini geliştirmedeki önemi vurgulanmış ve keman eğitmenleri ile öğrenciler için bir çalışma kılavuzu oluşturulmuştur. Bu tez, keman eğitimi sürecinde varyasyon formunun pedagojik açıdan nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğine dair kapsamlı bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the contributions of works in variation form to the technical and musical development of violin students were analysed. It has been observed that this form in violin education increases the technical competences of students, improves their musical expression skills and positively affects their motivation. As a result of the literature review, Charles Dancla's Op. 89“Air Variations”came to the fore as a suitable source especially for younger students. Within the scope of this thesis, in order to support musical and technical development from the third year of violin education, Op. 89“Air Variations”were analysed within the framework of a progressive system (from easy to difficult). In our study, the life, musical life and works of Charles Dancla were analysed and the sources in the literature and previous researches were examined. In addition, variation forms from different periods were analysed and bowing and duate suggestions for Op. 89“Air Variations”were presented. As a result, in line with the findings, the importance of the variation form in developing right and left hand techniques was emphasised and a study guide for violin instructors and students was created. This thesis aims to provide a comprehensive resource on how variation form can be used pedagogically in the violin education process.