Monopolietilen filmlerin mekanik özelliklerinde geri dönüştürülmüş malzemenin etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of recycled materials on the mechanical properties of multilayer flexible mono polyethylene films
  1. Tez No: 943142
  2. Yazar: BEKİR EKİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Plastik malzemelerin önemi, son yüzyılda artmıştır ve günümüzde hayatımızın birçok alanında vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu malzemelerin çevresel döngü içinde tutulması kritik bir konudur. 1970'ten günümüze plastik tüketimi neredeyse on kat artmıştır. Bu artışın büyük bir kısmı esnek ambalaj sektörü oluşturmaktadır. Esnek ambalaj sektöründe kullanılan filmlerin ana yapısı polimerlerdir. Polimerler, büyük moleküllü organik bileşiklerdir. Karbonun, organik veya inorganik elementlerle oluşturduğu küçük moleküller monomer olarak adlandırılmaktadır. Bu monomerlerin bir araya gelerek uzun, tekrarlayan zincir yapıları oluşturması polimerleri meydana getirmektedir. Ambalaj sektöründe kullanılan çok katmanlı filmlerin geri dönüştürülmesi sürdürülebilirlik açısından önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında, artan plastik atık sorununa çözüm arayışı için, çok katmanlı şişirme yöntemi ile farklı ağırlık oranlarında (%0, %30, %50) geri dönüştürülmüş polietilen (rPE) malzemesi içeren polietilen filmler 3 vidalı ekstruder makinesi kullanılarak üretilmiştir. Daha sonra üretilen bu filmler, makine yönünde oryante edilmiş polietilen film (MDOPE) ile lamine edilmiştir. Elde edilen lamineli filmler, 50°C sıcaklıkta 1, 2 ve 3 ay süreyle yapay yaşlandırmaya tabi tutulmuştur. Sonuçlar, geri dönüştürülmüş polietilen oranının artmasıyla birlikte çekme mukavemeti, kopma uzaması, yırtılma direnci, elastic modülü, çekme kuvveti ve delinme direncinde belirgin azalmalar olduğunu göstermiştir. Özellikle %50 rPE içeren numunelerin en düşük performaansı sergilediği, %30 rPE içerenlerin ise ortalama dayanıklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, geri dönüştürülmüş polimerlerin sürdürülebilir malzeme döngülerine katkı sağlama potansiyelini ortaya koymaktadır. Literatürdeki benzer çalışmalarla uyumlu olan bu sonuçlar, geri dönüştürülmüş malzemelerin endüstriyel uygulamalarda daha yaygın kullanımı için yol gösterici bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of plastic materials has increased significantly over the last century and has now become indispensable in many areas of daily life. Ensuring that these materials remain within the environmental cycle is a critical issue. Since 1970, plastic consumption has increased nearly tenfold, with a large portion of this increase driven by the flexible packaging sector. The primary structure of films used in flexible packaging is composed of polymers. Polymers are high-molecular-weight organic compounds. Small molecules formed by carbon and organic or inorganic elements are referred to as monomers. The combination of these monomers to form long, repeating chain structures results in the formation of polymers. Recycling multilayer films used in the packaging industry holds significant importance for sustainability. In this thesis study, aiming to address the growing plastic waste problem, polyethylene (PE) films containing different weight ratios (0%, 30%, and 50%) of recycled polyethylene (rPE) were produced using a three-screw extruder through the multilayer blown film method. Subsequently, the produced films were laminated with machine-direction oriented polyethylene film (MDOPE). The laminated films were subjected to artificial aging at 50°C for 1, 2, and 3 months. The results showed that increasing the rPE content led to noticeable decreases in tensile strength, elongation at break, tear resistance, elastic modulus, tensile force, and puncture resistance. In particular, samples containing 50% rPE exhibited the lowest mechanical performance, while those with 30% rPE demonstrated moderate durability. The research findings reveal the potential of recycled polymers to contribute to sustainable material cycles while emphasizing the importance of additives and blending techniques to minimize mechanical performance losses. Consistent with similar studies in the literature, these results provide a guiding basis for the broader industrial use of recycled materials.