RACK-1 analizi için immunosensör geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of an immunosensor for analysis of RACK-1
- Tez No: 457192
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında meme kanserinin önemli bir biyomarkerı olan ve RACK-1 geninin aşırı ekspresyonu sonucu oluşan RACK-1 konsantrasyonunu belirleyen yeni bir immunosensör geliştirildi. Bunun için tek kullanımlık İndiyum Tin Oksit Polietilen Teraftalat ( ITO- PET) elektrot yüzeyine 11-siyanoundesiltrimetoksisilan ile kendi kendine oluşan mono tabaka (SAM) oluşturuldu. 11-CUTMS modifiyeli yüzey üzerine Anti-RACK-1 'in kovalent bağlanması sağlandı. Döngüsel voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile immobilizasyon adımları ve RACK-1' in elektrot yüzeyine bağlanması incelendi. Tekrarlanabilir ve tekrar üretilebilir bir biyosensör elde etmek için tüm immobilizasyon parametreleri optimize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, an immunosensor was developed to detect RACK-1 antigen that is a significative biomarker of breast cancer and forms by high expression of RACK1 gene. Fort his purpose, a self assembled monolayer (SAM) was genenated on the disposable indium thin oxide polyethylene teraftalate (ITO-PET) electrode surface with 11-cyanoundecytrimetoksisilan AntiRACK-1 was covalenty immobilized onto the 11-CUTMS modified surface. The immobilization steps and the binding of RACK-1 onto the surface were examined by using cycling voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy. All immobilization parameters were optimized to obtain a good, repeatable and reproducible biosensor.