Yeni nesil PM/HTS-alüminyum raylı elektrodinamik (EDL) maglev ulaşım sistemlerinin elektromanyetik kuvvet parametrelerinin nümerik ve deneysel yöntemlerle araştırılması
Investigation of electromagnetic force parameters of new generation PM/HTS-aluminum rail electrodynamic (EDL) maglev transportation systems by numerical and experimental methods
  1. Tez No: 943166
  2. Yazar: HAKKI MOLLAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, kalıcı mıknatıs (PM), yüksek sıcaklık süperiletken (HTS) ve bobin kaynaklı manyetik alanlarla etkileşimli çalışan, modüler yapıda ve ölçüme uygun bir alüminyum ray tabanlı elektrodinamik levitasyon (EDL) sistemi geliştirilmiştir. Sistem, farklı manyetik kaynaklara karşı kaldırma ve sürükleme kuvvetlerini hem sayısal (COMSOL Multiphysics ile) hem de deneysel olarak analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Yüksek hızlı deneysel düzeneğin kurulmasıyla 320 km/sa eşdeğeri hızlarda ölçümler gerçekleştirilmiş, bu veriler teorik ve nümerik modellerle karşılaştırılmıştır. Çalışma; HTS'nin akı tuzaklama kapasitesi, boşluklu ray geometrisi optimizasyonu ve pasif kuvvet üretimi gibi birçok özgün katkı sunmakta olup, yerli ve yenilikçi Maglev sistemlerinin geliştirilmesine bilimsel ve mühendislik temelli önemli bir zemin sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral study, a modular aluminum-rail-based electrodynamic levitation (EDL) system was developed, capable of interacting with various magnetic field sources including permanent magnets (PM), high-temperature superconductors (HTS), and coil-based configurations. The system enables detailed investigation of lift and drag forces through both numerical (via COMSOL Multiphysics) and experimental methods. A high-speed experimental setup, simulating speeds equivalent to 320 km/h, was constructed and equipped with SCADA-integrated PLC control, multi-axis force sensors, cryogenic cooling, and precise motion tracking systems. Measurements taken at varying speeds and levitation gaps were compared with theoretical and numerical models to validate the system. Key contributions include the validation of passive force generation mechanisms (without active field excitation), optimization of slotted rail geometries, analysis of HTS flux pinning effects on levitation, and the design of a modular test infrastructure. Overall, this study provides original and comprehensive data supporting the advancement of innovative and domestically developed Maglev technologies from both scientific and engineering perspectives.