Şırnak asfaltit külünün beton özellikleri üzerine etkisi
Effects of Şırnak asphaltite bottom ash on concrete properties
- Tez No: 943165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HULUSİ ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, Şırnak asfaltit kömürünün yakılması ile atık olarak elde edilen asfaltit külünün çimento yerine farklı oranlarda ikame edilmesi durumunda beton özellikleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında öncelikle referans (kül içermeyen) beton numuneleri hazırlanmış ve çimentonun ağırlıkça belirli oranlarda asfaltit külü ile ikame edildiği çeşitli deney serileri oluşturulmuştur. Beton özellikleri üzerinde farklı kür koşulları altında saklanan numuneler üzerinde birim hacim ağırlığı, basınç dayanımı testi, su emme, ultrases geçiş hızı gibi çeşitli deneyler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca beton numunelerinin içyapıları Taramalı elektron mikroskobu analizi (SEM), mineralojik yapısı X-Işınları difraksiyon analizi (XRD) ve kimyasal bileşimi (XRF) ile araştırılmıştır. Beton üretiminde Asfaltit külü çimento ile %10, %20, %30, %40 oranlarında yer değiştirilmiştir. Karışım değerlerine bağlı olarak 28 gün kür ortamında saklanan asfaltit külü içeren beton numunelerinin birim hacim ağırlıkları 2,22-2,39 gr/cm3 , basınç dayanımı 12,7- 35,65 MPa ve ağırlıkça su emme yüzdesi 3,79-7,79, aralığında elde edilmiştir. Tez bulguları, asfaltit külünün belirli oranlarda çimento ikamesi olarak kullanımının beton özellikleri üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri hakkında önemli veriler sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır. Çalışma sonuçlarının, sürdürülebilir yapı malzemeleri geliştirilmesi ve çevresel etkilerin azaltılması açısından önem taşıdığı düşünülmektedir. Tezden elde edilen verilerin, asfaltit külünün atık yönetimi ve sürdürülebilir yapı malzemeleri üretimi açısından değerlendirilmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the effects of substituting cement with different proportions of asphaltite ash, which is obtained as a waste product from the combustion of Şırnak asphaltite coal, on the properties of concrete. Within the scope of the thesis, reference (ash-free) concrete samples were first prepared, and various experimental series were created by partially replacing cement with asphaltite ash at specific weight ratios. Several tests were conducted on samples stored under different curing conditions to evaluate their properties, such as unit weight, compressive strength, water absorption, and ultrasonic pulse velocity. Additionally, the internal structures of the concrete samples were examined using Scanning Electron Microscopy (SEM), their mineralogical composition was analyzed through X-Ray Diffraction (XRD), and their chemical composition was investigated via X-Ray Fluorescence (XRF) analysis. Asphaltite ash was used to replace cement at rates of 10%, 20%, 30%, and 40% in concrete production. Depending on the mix proportions, the concrete samples containing asphaltite ash and cured for 28 days exhibited unit weights ranging from 2,22 to 2,39 g/cm³, compressive strengths between 12,7 and 35,65 MPa, and water absorption by weight in the range of 3,79% to 7,79%. The findings of the thesis provide significant insights into the positive or negative effects of using asphaltite ash as a partial cement replacement on the properties of concrete and form a basis for future studies. The results of this study are considered important in terms of developing sustainable construction materials and reducing environmental impacts. The data obtained from the thesis are anticipated to contribute to the evaluation of asphaltite ash in terms of waste management and sustainable construction material production.