Kamu güvenliğinde yapay zekâ uygulamaları ve uluslararası literatürde bibliyometrik bir analiz
Artificial intelligence applications in public safety and a bibliometric analysis in international literature
  1. Tez No: 943169
  2. Yazar: MUHSİN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışması, yapay zekâ (YZ) teknolojilerinin kamu güvenliği alanındaki akademik yansımalarını bibliyometrik analiz yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Web of Science (WoS) veri tabanından elde edilen 2002-2025 dönemine ait yayınlar, VOSviewer araçları kullanılarak; yayın eğilimleri, ülke katkıları, kurumsal iş birlikleri, anahtar kelime ağları ve atıf dinamikleri açısından sistematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular, alandaki araştırmaların 2020 sonrasında belirgin bir artış gösterdiğini (%25,81 ile 2024'te zirve), özellikle Çin (%20,15) ve ABD'nin (%18,99) yayın sayısı ve atıf etkisinde lider konumda olduğunu ortaya koymuştur. Yayınların %96,43'ünün İngilizce olması, bilimsel iletişimin dilsel sınırlılıklarına işaret ederken, IEEE Access (%5,14) ve Electronics (%1,78) gibi dergilerin öne çıktığı tespit edilmiştir. Anahtar kelime analizi,“artificial intelligence”,“security”ve“machine learning”kavramlarının sıklıkla birlikte kullanıldığını, ancak“ethics”ve“disinformation”gibi temaların nispeten ihmal edildiğini göstermiştir. Atıf ağlarında Karpa (2023) ve Yigitcanlar, Tan (293 atıf) gibi yazarların merkezi rol üstlendiği, ülkeler arasında ise ABD (3427 atıf) ve Çin'in (192 belge) en güçlü akademik etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, YZ'nin kamu güvenliği uygulamalarında (suç önleme, acil durum yönetimi) giderek artan bir araştırma odağı haline geldiğini, ancak etik, veri gizliliği ve algoritmik adalet gibi kritik konuların yeterince ele alınmadığını vurgulamaktadır. Bu doğrultuda, gelecek araştırmalar için disiplinlerarası iş birliklerinin teşviki, az temsil edilen bölgelerin katkılarının artırılması ve niteliksel çalışmalarla teknolojik-sosyal dengenin incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca, politika yapıcılar için YZ tabanlı çözümlerin şeffaflık ve insan hakları perspektifiyle değerlendirilmesine yönelik kılavuz ilkelerin geliştirilmesi, alandaki sürdürülebilir ilerleme için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the academic reflections of artificial intelligence (AI) technologies in the field of public safety through bibliometric analysis. Publications from the Web of Science (WoS) database for the period 2002-2025 were systematically analyzed using VOSviewer tools in terms of publication trends, country contributions, institutional collaborations, keyword networks, and citation dynamics. The findings revealed that research in the field showed a significant increase after 2020 (peaking in 2024 with 25.81%), and China (20.15%) and the USA (18.99%) were the leaders in terms of the number of publications and citation impact. While 96.43% of the publications were in English, it was determined that the linguistic limitations of scientific communication were evident, while journals such as IEEE Access (5.14%) and Electronics (1.78%) stood out. Keyword analysis showed that the concepts of“artificial intelligence”,“security”and“machine learning”are frequently used together, but themes such as“ethics”and“disinformation”are relatively neglected. In the citation networks, it was determined that authors such as Karpa (2023) and Yigitcanlar, Tan (293 citations) played a central role, while the USA (3427 citations) and China (192 documents) had the strongest academic impact among countries. The results of the study emphasize that AI has become an increasing research focus in public safety applications (crime prevention, emergency management), but critical issues such as ethics, data privacy and algorithmic justice are not sufficiently addressed. In this direction, it is recommended that interdisciplinary collaborations be encouraged for future research, contributions from underrepresented regions be increased and technological-social balance be examined through qualitative studies. In addition, developing guidelines for policy makers to evaluate AI-based solutions from a transparency and human rights perspective is of vital importance for sustainable progress in the field.