Enerji verimliliği açısından mevcut binaların yeniden değerlendirilmesi: Ankara'da bir ofis binası için BIM-BEM destekli yapı kabuğu iyileştirme önerisi
Retrofitting of existing buildings in terms of energy efficiency: BIM-BEM supported building envelope improvement proposal for an office building in Ankara
- Tez No: 943168
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte enerjiye olan talep artmakta, bu durum fosil yakıtların hızla tükenmesine ve çevresel etkilerin derinleşmesine neden olmaktadır. Enerji tüketiminin yaklaşık %40'ının inşaat sektöründen kaynaklandığı dikkate alındığında, mevcut yapı stoğunun enerji performansının iyileştirilmesi sürdürülebilirlik açısından stratejik bir gerekliliktir. Bu doğrultuda hazırlanan tez çalışması, mevcut durumda kullanımda olan, enerji etkin olmayan çok katlı ofis binalarında yapı kabuğu odaklı enerji verimliliği iyileştirmelerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yapı bilgi modellemesi (BIM) ve bina enerji modellemesi (BEM) yöntemleri birlikte kullanılmış, Ankara'daki tipik çok katlı ofis yapıları referans alınarak prototip bir yapı modellenmiştir. DesignBuilder yazılımı aracılığıyla yapılan modellemede, binanın geometrisi, yönelimi, kat yükseklikleri, kullanım senaryoları, iklim verileri ile mekanik ve elektrik sistem bileşenleri dikkate alınarak mevcut durum analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz doğrultusunda geliştirilen iyileştirme senaryolarında, çatıya fotovoltaik paneller entegre edilerek yenilenebilir enerji katkısı sağlanmış; cephe sisteminde ise farklı malzeme kombinasyonlarıyla çift kabuklu yapı kurgulanmıştır. Oluşturulan senaryolar, yıllık ısıtma-soğutma yükleri, aydınlatma enerjisi gereksinimi ve toplam enerji tüketimi parametreleri açısından değerlendirilmiş, elde edilen veriler mevcut durumla karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, çift cephe sisteminin özellikle soğutma yükü üzerinde belirgin bir azalma sağladığını, fotovoltaik panellerin ise binanın aydınlatma ihtiyacının karşılanmasına katkı sunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma enerji verimliliği odaklı yapı kabuğu iyileştirmelerinin mevcut ofis binalarında uygulanabilirliğini ortaya koymakta ve BIM tabanlı enerji modellemesinin tasarım kararlarında etkin bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the acceleration of technological developments, the energy demand is increasing, which causes the rapid depletion of fossil fuels and deepening environmental impacts. Considering that approximately 40% of energy consumption originates from the construction sector, improving the energy performance of the existing building stock is a strategic necessity in terms of sustainability. In this context, the thesis study aims to evaluate energy efficiency improvements focused on the building envelope in multi-storey office buildings that are currently in use and are not energy efficient. In the study, building information modelling (BIM) and building energy modelling (BEM) methods were used together, and a prototype structure was modelled by taking typical multi-storey office buildings in Ankara as a reference. In the modelling performed through DesignBuilder software, the current situation analysis was performed by considering the building's geometry, orientation, floor heights, usage scenarios, climate data and mechanical and electrical system components. In the improvement scenarios developed in line with this analysis, renewable energy contribution was provided by integrating photovoltaic panels to the roof, and a double-shell structure was designed with different material combinations in the façade system. The scenarios created were evaluated regarding annual heating-cooling loads, lighting energy requirements and total energy consumption parameters, and the obtained data were compared with the current situation. The findings show that the double façade system significantly reduces the cooling load, while photovoltaic panels contribute to meeting the lighting needs of the building. In conclusion, this study demonstrates the applicability of energy efficiency-oriented building envelope improvements in existing office buildings. It shows that BIM-based energy modelling can be used effectively in design decisions.