Çift eksenli sismik istemler altında çerçeve sistemlerin davranışı
Behavior of frame systems under bidirectional seismic demands
  1. Tez No: 943229
  2. Yazar: ABDELRAHMAN S Y KAEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, iki yönlü deprem etkisi altında betonarme yapının davranışı incelenmiştir. Her iki yönde aynı deprem kaydı kullanılarak her iki yatay yöndeki çerçeve sistemine zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz uygulanmıştır. Analizlerde üç farklı deprem kaydı kullanılmış. Çerçeve davranışı, iki farklı durum arasında karşılaştırılmıştır. İlk durumda, iki eksen etrafındaki dönme kapasiteleri arasında herhangi bir etkileşim bulunmamaktadır. İkinci durumda ise dönme kapasiteleri arasında dairesel bir etkileşim kabul edilmiştir. Bu çalışmada, iki boyutlu analizler, OpenSees açık kaynaklı sonlu elemanlar programı ve MATLAB programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Zaman tanımı analizler yapmak için, PEER deprem kaydı veri tabanından elde edilen uygun gerçek deprem kayıtları kullanılmıştır. Etkileşim durumunda yapıda burulmanın, kat yer değiştirmesi ve katın dönmesi önemli bir artış gözlemlenmiştir. Etkileşim durumunda kesme kuvvetinde önemli bir azalma gözlemlenmiştir. Ayrıca Etkileşim durumunda yapısal elemanlarda hasarın arttığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of a reinforced concrete structure under bidirectional seismic demands was investigated. Nonlinear time-history analysis were conducted on the frame systems in both horizontal directions using the same earthquake record in each direction. Three different ground motion records were used in the analysis.The frame behavior was compared under two different conditions. In the first condition, no interaction was considered between the rotational capacities about the two principal axes. In the second condition, a circular interaction between the rotational capacities was assumed. The twodimensional analyses were carried out using the open-source finite element software OpenSees and MATLAB. For the time-history analysis, real ground motion records obtained from the PEER earthquake database were utilized. Under the interaction condition, significant increases in torsion, story drift, and story rotation were observed. Additionally, a notable reduction in shear force was identified. Furthermore, it was observed that structural damage in the members increased under the interaction condition.