Örgütsel adalet algısının iş stresi ve iş yaşam dengesi üzerine etkisi
The impact of perceived organizational justice on job stress and work-life balance
- Tez No: 943230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES UĞUR TOHUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz iş dünyasında, örgütsel adalet algısının çalışanların iş stresi ve iş-yaşam dengesi üzerindeki etkileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Araştırmalar, örgüt içinde adil bir çalışma ortamının, çalışanların stres düzeylerini azalttığını ve iş ile özel yaşam arasında sağlıklı bir denge kurmalarına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki örgütsel adalet algısının iş stresi ve iş yaşam dengesi üzerindeki etkilerini incelemektir. İkinci amaç ise katılımcıların örgütsel adalet algılarının, iş yaşam dengesi algılarının ve iş stresi algılarının, cinsiyet, yaş, çalışma süresi gibi demografik değişkenler karşısında farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmada, Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde çalışan bireyler arasından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 334 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anket örgütsel adalet algısı ölçeği, iş-yaşam dengesi ölçeği ve iş stresi ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları, örgütsel adalet algısının iş yaşam dengesi (Beta = 0,414; t = 8,266; p = 0,000) üzerinde pozitif, iş stresi (Beta = -0,462; t = -9,486; p = 0,000) üzerinde negatif bir etki yarattığını göstermiştir. Bu bulgular, örgütsel adaletin çalışanların iş stresi seviyelerini düşürdüğünü ve iş-yaşam dengesini sağlamada olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, demografik faktörler ile örgütsel adalet algısı, iş stresi ve iş-yaşam dengesi arasında anlamlı ilişkilerin olduğu durumlar belirlenmiştir. Bu nedenle çalışanların iş streslerini en düşük seviyeye indirmek ve iş yaşam dengelerini sağlamalarına katkıda bulunmak için örgütlerin kendi içerisinde adalet sağlamaları hususunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the effects of organizational justice perception on employees' job stress and work-life balance are becoming increasingly important. Research shows that a fair working environment within an organization reduces employees' stress levels and helps them establish a healthy balance between work and private life. This study has two main objectives. The first of these is to examine the effects of organizational justice perception on job stress and work-life balance. The second objective is to determine whether the participants' perceptions of organizational justice, work-life balance, and job stress differ according to demographic variables such as gender, age, and length of service. In the study, a survey was applied to 334 participants who were selected by random sampling method from individuals working in various sectors throughout Turkey. The survey consists of three sections: organizational justice perception scale, work-life balance scale, and job stress scale. The findings of the study showed that organizational justice perception has a positive effect on work life balance (Beta = 0.414; t = 8.266; p = 0.000) and a negative effect on job stress (Beta = -0.462; t = -9.486; p = 0.000). These findings show that organizational justice reduces employees' job stress levels and has positive effects on providing work-life balance. In addition, significant relationships were determined between demographic factors and organizational justice perception, job stress and work-life balance. Therefore, organizations should consider providing justice within themselves in order to reduce employees' job stress to the lowest level and contribute to providing work life balance.