Latilactobacillus sakei serbest hücre ve bitki ekstraktlarının modifiye atmosfer paketlenmiş levrek (dicentrarchus labrax) filetoları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of latilactobacillus sakei cell free and plant extracts on modified atmosphere packed sea bass (dicentrarchus labrax) fillets
- Tez No: 943239
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Latilactobacillus sakei (L. sakei) serbest hücre, ardıç (Juniperus communis) atığı ve böğürtlen (Rubus fruticosus) ekstraktı uygulamalarının, soğukta depolanan levrek (Dicentrarchus labrax) filetolarının mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Levrek filetoları L. sakei serbest hücre ekstraktı (LS), LS ile kombine ardıç atığı ekstraktı (LS+AAE) ve LS ile kombine böğürtlen ekstraktı (LS+BE) ile muamele edilerek üç farklı gruba ayrılmış ve 2 °C'de 22 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Depolama boyunca toplam mezofil aerobik bakteri, toplam psikrofil bakteri,toplam laktik asit bakteri ve toplam koliform bakteri sayımları ile birlikte pH, toplam uçucu bazik azot (TVB-N), tiyobarbitürik asit (TBA), serbest yağ asidi (SYA) ve peroksit değeri (PV) analizleri gerçekleştirilmiştir. Duyusal değerlendirme sonuçlarına göre LS ve LS+AAE grubu 13. depolama gününde, LS+BE grubu ise 20. depolama gününde panelistler tarafından ret edilmiştir. LS ve LS+AAE grubunda TVB-N değeri (35.06 mg/100g ve 36.36 mg/100g) 13. günde, LS+BE grubunda (51.88 mg/100g) ise 22.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Latilactobacillus sakei (L. sakei) cell-free, juniper (Juniperus communis) waste and blackberry (Rubus fruticosus) extract applications on the microbiological, chemical, and sensory properties of European sea bass (Dicentrarchus labrax) fillets stored under refrigeration were evaluated. The samples were divided into three groups: the group with L. sakei cell-free extract (LS), the group treated with Juniperus communis waste extract with LS (LS+AAE), and the group treated with blackberry extract with LS (LS+BE), and stored at 2°C for 22 days. During the storage time, tests were done to check the levels of different types of bacteria, pH, and various chemical compounds in the fish samples. According to the sensory evaluation results, the LS and LS+AAE groups were rejected by the panellists on the 13th storage day and the LS+BE group on the 20th storage day.