Antalya şehir merkezinin batısında yer alan pınarbaşı (Hurma, Antalya) kaynak suyunun fizikokimyasal ve bakteriyolojik olarak incelenmesi
Physicochemical and bacteriological investigation of pinarbasi (Hurma, Antalya) source water located west of Antalya city center
- Tez No: 943240
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tatlı suyun %70'i buzullarda hapsolmuş olmasına rağmen, küresel tatlı su kıtlığı giderek artmaktadır. Sürdürülebilir su yönetimi, özellikle yüksek su ayak izine sahip olan Türkiye'de kritik önem taşımaktadır. Önemli bir turizm ve tarım merkezi olan Antalya, iklim değişikliği, nüfus artışı ve diğer faktörlerden kaynaklanan önemli bir su stresiyle karşı karşıyadır. Antalya Pınarbaşı kaynak suyunun kalitesini değerlendirmek amacıyla bu çalışmada, Şubat 2023 ve Ocak 2024 tarihleri arasında suyun fizikokimyasal ve bakteriyolojik kalitesi analiz edilmiştir. Pınarbaşı kaynak suyu, Alakırçay Napı ve çevredeki formasyonlarla etkileşime giren bir kaynaktır. Suyun sıcaklığı sabittir ve TS266, 2005'de belirtilen standartlara göre yumuşak ve“kaynak suyu”olarak sınıflandırılır. pH değerlerindeki önemli değişkenliğe rağmen, elektriksel iletkenlik değerleri suyun sulama amaçları için kabul edilebilir aralığı karşıladığını göstermektedir. Tuzluluk ve sodyum oranları genellikle çoğu bitki için uygun sulama suyu olarak kabul edilir. Söz konusu su“tatlı su”olarak sınıflandırılmıştır ve sulamaya uygunluğu hem Prizma İndeksi (orta sınıf sulama) hem de Kelly Oranı ile kanıtlanmıştır. Schoeller ve Piper diyagramlarına göre su içilebilir niteliktedir ve“iyi ila çok iyi kalite”olarak sınıflandırılmıştır. Buna ek olarak, sodyum yüzdesi ve SAR değerleri suyun“mükemmel”ila“çok iyi”sulama suyu olarak sınıflandırıldığının göstergesidir. Bununla birlikte, analizler“Cr, Fe, Sr, Mn”gibi elementlerin aşırı derecede kirli olduğunu ve özellikle“Sr”elementinin yüksek düzeyde kirlilik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ağır metaller için su kalite İndeksi (WQI) değeri, bu suların“aşırı derecede kirli”olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, özellikle“Sr”kirliliği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekliliğinin altını çizmektedir. Bakteriyolojik analiz sonucunda suda Escherichia coli bulunması suyun kanalizasyon suyu ile kirlendiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Although 70% of freshwater is trapped in glaciers, global freshwater scarcity is increasing. Sustainable water management is especially critical in Turkey, which has a high water footprint. Antalya, a major tourism and agricultural hub, is facing significant water stress due to climate change, population growth and other factors. To assess the quality of Antalya's Pinarbasi source water, this study analyzes its physicochemical and bacteriological quality between February 2023 and January 2024. Pinarbasi source water is a geological spring originating from the Alakircay River and interacting with the surrounding formations. The temperature of the water is constant and is classified as soft and“spring water”according to the standards set out in TS266 (2005). Despite significant variability in pH values, electrical conductivity values indicate that the water meets the acceptable range for irrigation purposes. Salinity and sodium ratios are generally considered suitable irrigation water for most crops. The water in question is classified as“freshwater”and its suitability for irrigation is evidenced by both the Prism Index (medium class irrigation) and the Kelly Ratio. According to the Schoeller and Piper diagrams, the water is potable and classified as“good to very good quality”. In addition, the sodium percentage and SAR values indicate that the water is classified as“excellent”to“very good”irrigation water. However, the analysis revealed that elements such as“Cr, Fe, Sr, Mn”were extremely polluted, with“Sr”in particular showing high levels of contamination. The water quality index (WQI) value for heavy metals indicates that these waters are“extremely polluted”. This finding underlines the need for further research, especially on“Sr”pollution. The presence of Escherichia coli in water as a result of bacteriological analysis indicates that the water is contaminated with sewage water.