Tarımda kullanılan sabit patlamalı motorlarda çeşitli gaz yakıtların kullanımını sağlayacak karıştırıcı geliştirilmesi
Improving the mixer making possible using of various gaseous fuels in the stationary type of gasoline engines using in agriculture
  1. Tez No: 9434
  2. Yazar: AYTEN ONURBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN KADAYIFÇILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi TARIMDA KOLLANILAN SABİT PATLAMALI MOTORLARDA ÇEŞİTLİ GAZ YAKITLARIN KULLANIMINI SA?LAYACAK KARIŞTIRICI GELİŞTİRİLMESİ Ayten ONUHBAŞ Ankara Üniversitesi Een Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Süleyman KADAYIPÇILAR 1990, Sayfa: 109 Jüri : Prof. Dr. Süleyman KADAYIPÇILAR Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Prof. Dr. Musa AYIK Bu çalışmada; tarımda özellikle sulamada kullanılan stasyoner tip patlamalı motorlarda gaz yakıtların kullanımını Bağlayacak karıştırıcının geliştirilmesi üzerinde çalışılmış tır. Bu amaçla; diğer çalışmalardan farklı olarak birden faz la gaz yakıtın kullanılmasını sağlayacak universal tip karış tırıcı tasarlanmıştır. İmal edilen karıştırıcı motorun kar- büratörü yerine monte edilmiş ve motorda başka bir değişiklik yapılmamıştır. Karıştırıcıyla motorun biogaz, doğal gaz ve LPG gazı ile çalıştırılması sağlanmıştır. Gaz yakıtlarla ça lışmada motor karakteristik değerlerindeki değişiklikleri belirlemek amacıyla; motor momenti, gücü, yakıt tüketimi, özgül yakıt tüketimi, özgül enerji tüketimi, toplam verim ve volümetrik verim değerleri benzin ve gazyağıyla karşılaştır malı olarak incelenmiştir. Ayrıca motor titreşimleri ve eg- zos sıcaklıkları da tüm denemelerde ölçülmüştür. Buna göre; tarım kesiminde küçük güçlü sabit motorlar için alternatif olabilecek gaz yakıtların kullanım özellikleri ortaya konul muştur. ANAHTAR KELİMELER: Gaz yakıtlar, karıştırıcı, biogaz, doğal gaz, LPG, motor karakteristik değerleri, motor momenti, motor gücü, yakıt tüketi mi, özgül yakıt tüketimi, özgül enerji tüketimi, toplam verim, volümetrik verim.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis IMPROVING THE MIXER MAKING POSSIBLE USING OP VARIOUS GASEOUS FUELS IN THE STATIONARY TYPE OP GASOLINE ENGINES USING IN AGRICULTURE Ay t en ONURBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Süleyman KADAYIPÇILAR 1990, Page: 109 Jury : Prof. Dr. Süleyman KADAYIPÇILAR Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Prof. Dr. Musa AYIK Developing a mixer making possible the using of gaseous fuels in stationary gasoline engines using in agri culture specially in irrigation have been studied in this study. Por this purpose, a universal type mixer using more than one gaseous fuel as differrent than other research has been designed. The manufactured mixer has been mounted the place of carburettor of the engine and another modifica tion has not been done on the engine. The engine has been run with biogas, natural gas and LPG by using this mixer. The engine torque, engine power, fuel consumption, specific energy consumption, total efficiency and volumet ric efficiency have been analysed as comparative with petrol and gas oil to determine the changes of the engine charac teristic values with running gaseous fuels. In addition to these, the engine vibration and exhaust temperature have been measured at all tests. According to these results, using properties of the gaseous fuels which will be alter native to stationary engines with small power conditions, have been determined. KEY WORDS: Gaseous fuels, mixer, biogas, natural gas, LPG, engine characteristic values, engine torque, engine power, fuel consumption, specific energy consumption, total efficiency, volumetric efficiency.