İslami aile değerleri bakımından melezleşen habitus: Çanakkale siyasi parti mensupları örneği
Hybridizing habitus in the context of Islamic family values: The case of political party members in Çanakkale
- Tez No: 943348
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İslami Aile Değerleri Bakımından Melezleşen Habitus: Çanakkale Siyasi Parti Mensupları Örneği isimli çalışmamızda, İslam dininin öngördüğü ve Müslümanlara örnek olarak sunulan İslami aile modelinde uygulanması gerekli görülen değerlerin baz alındığı bir araştırma süreci söz konusudur. Abdurrahman Kurt'un kavramsallaştırdığı İslami aile modelinde öngörülen değerler,“evliliğin geciktirilmemesi”,“kavvamlık rolü”,“kefaet (denklik)”,“ilk evlilikte bekâret”,“mehir”,“iddet”,“hidane”ve“boşanmanın son çare olarak düşünülmesi”dir. Alan araştırmamızda bu sekiz aile değerini, Fransız Sosyolog Pierre Bourdieu'nün geliştirdiği“habitus”,“alan”ve“sermaye”kavramları çerçevesinde, mecliste grubu bulunan beş siyasal partinin Çanakkale'de bulunan temsilci ve yöneticileri ile konuştuk. Mülakatlara katılan evli ve bekâr, kadın ve erkek 27 katılımcının İslami aile değerleri ile olan bağını ve bağlantısını kendi habitusları içinde ele aldık. Muhafazakâr/dindar ve modern/seküler dünya görüşlerine sahip farklı aileleri temsil eden katılımcıların ifadelerinden, onların bu değerlerle olan tecrübelerini araştırdık. Toplumsal gerçekliğe habitus kavramı çerçevesinden bakan Pierre Bourdieu'nün ilişkisel yaklaşımı ile muhafazakâr ve modern dünya görüşlerinin bir dönüşüm geçirip geçirmediğini araştırdık. Böylece farklı kesimleri temsil eden ailelerin ortak ve ayrılan yönlerini ortaya koymaya çalıştık. İslami aile değerlerinden hangisi ya da hangilerinin iç içe geçmiş melez bir habitusun varlığını desteklediğini ilişkisel bir bakış açısı ile sorguladık. Görüşme yapılan kesimdeki dindar ya da seküler katılımcıların İslami aile modelini prensip olarak detaylı şekilde bilmeseler dahi fıtri ve kültürel eğilimlerle belli ölçülerde yaşayıp kabul ettikleri görülmüştür. Zira din, dini değerler, aile değerleri, insan tabiatı ve kültür birbirinden kopuk düşünülemez. Bu durum muhafazakâr ya da modern kesimlerin aile değerleri bağlamındaki görüş ve yaşantılarında kısmen de olsa bir benzeşme ve melezleşme olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Hybridizing Habitus in the Context of Islamic Family Values: The Case of Political Party Members in Çanakkale”, we conducted a research process grounded in the family values prescribed by Islam and presented as exemplary for Muslims. The values emphasized within the Islamic family model, as conceptualized by Abdurrahman Kurt, include:“not delaying marriage,”the“role of qawwam (male authority/responsibility),”“kafa'ah (compatibility/equality),”“virginity at first marriage,”“mahr (dower),”“'iddah (waiting period after divorce or widowhood),”“custody (hidanah),”and“viewing divorce as a last resort.”In our fieldwork, we examined these eight family values within the framework of Pierre Bourdieu's concepts of“habitus”,“field”, and“capital”, through in-depth interviews with representatives and local executives of five political parties represented in the Turkish Grand National Assembly, all based in Çanakkale. We explored how 27 participants—male and female, married and single—related to these Islamic family values within their own habitus. These participants represented families with diverse worldviews, ranging from conservative/religious to modern/secular orientations. Drawing on Bourdieu's relational sociology, which approaches social reality through the interplay of habitus and field, we examined whether and how these differing worldviews have undergone a transformation. Through participants' narratives, we explored their lived experiences and subjective interpretations of the prescribed Islamic values. In doing so, we aimed to identify both shared and divergent aspects of family life across different ideological backgrounds. Particularly, we interrogated which of these Islamic family values contribute to the formation of an intertwined, hybrid habitus from a relational perspective. Our data suggests that even participants who do not possess a detailed understanding of the Islamic family model—whether religious or secular—still adhere to some of its elements through natural inclinations and cultural traditions. This finding highlights the inseparability of religion, religious values, family norms, human nature, and cultural practice. Consequently, our study indicates a partial convergence and hybridization of family values among both conservative and modern segments of society.