Kahramanmaraş depremi sonrası konut fiyatlarındaki değişim trendinin makine öğrenimine göre belirlenmesi: Gaziantep örneği
Determining the trend in housing prices following the Kahramanmaraş earthquake using machine learning: The case of Gaziantep
- Tez No: 943347
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğal afetler, insanların yaşam seyirlerini değiştiren, birçok can ve mal kayına neden olan etkilerinin uzun süreli görüldüğü olaylardır. Özellikle depremlerin sosyo-ekonomik birçok olumsuz etkisi görülmektedir. Türkiye'de coğrafi konumundan dolayı birçok yıkıcı deprem yaşanmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de“80 yılın en büyük felaketi”olarak adlandırılan Kahramanmaraş depremini sonrasında konut fiyatlarındaki dalgalanmaların incelenmesi ve yapısal özelliklerin konut fiyatları üzerine olan etkilerinin belirlenmesi bölgedeki gayrimenkul sektörünün geleceği açısından önem göstermektedir. Bu bağlamda, Makine Öğrenimi (MÖ) yöntemleri kullanılarak, Deprem öncesi (2022) ve deprem sonrası (2023) üç aylık dönemlerde (Ocak, Şubat ve Mart) Gaziantep merkez ilçelerinden elde edilen satılık konut fiyatlarındaki değişim incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, deprem sonrası güvenlik ve yeni konut taleplerinin ortaya çıktığı, konut türü ve cephe gibi özelliklerin konut fiyatları üzerinde etkilerinin azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, konut alanı, ilçe, bina yaşı ve bina kat sayısı gibi yapısal özelliklerin kritik hale geldiği, hane halklarının daha küçük fakat güvenli konutları tercih ettikleri belirlenmiştir. Fiyat tahmin modellerinde, doğrusal modellerin deprem sonrası performansları düştüğü görülürken, Aşırı Gradyan Arttırma (XGBoost) modeli oluşan değişkenliği en iyi açıklayan model olmuştur. Bu çalışma, Kahramanmaraş depremlerinin, hem bölgede sanayi, turizm ve tarım gibi farklı ekonomik faaliyet alanlarındaki çeşitliliği nedeniyle öne çıkan Gaziantep ilinde konut piyasasının dinamiklerini anlamak hem de bölgenin geleceği planlanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Konut fiyatlarının doğru bir şekilde belirlenmesi, yerel yönetimlerin deprem sonrasında yeniden yapılaşma ve kalkınma süreçlerinde sürdürülebilir politikalar geliştirmelerini sağlarken, bireylerin ise konut tercihlerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are events that change the life course of people and cause many loss of life and property, and their effects are seen for a long time. Especially earthquakes have many negative socio-economic effects. Turkey has experienced many devastating earthquakes due to its geographical location. On February 6, 2023, after the Kahramanmaraş earthquake, which is called“the biggest disaster of 80 years”in Turkey, it is important to examine the fluctuations in housing prices and to determine the effects of structural features on housing prices for the future of the real estate sector in the region. In this context, by using Machine Learning (ML) methods, the change in the prices of houses for sale obtained from the central districts of Gaziantep in the three-month periods (January, February and March) before (2022) and after (2023) the earthquake was analyzed. According to the results of the study, it was found that the demand for security and new housing emerged after the earthquake, and the effects of housing type and façade on house prices decreased. Moreover, structural characteristics such as housing area, district, building age and number of storeys have become critical, and households prefer smaller but safer houses. In price forecasting models, the performance of linear models decreased after the earthquake, while the XGBoost model was the best model to explain the variability. This study shows that the Kahramanmaraş earthquakes have a critical importance for understanding the dynamics of the housing market in Gaziantep province, which stands out in the region due to its diversity in different economic activities such as industry, tourism and agriculture, and for planning the future of the region. Accurate determination of housing prices enables local governments to develop sustainable policies in post-earthquake reconstruction and development processes, while helping individuals to shape their housing preferences.