Murat Menteş'in romanları üzerine tematik bir inceleme
The thematic structure in the novels by Murat Menteş
  1. Tez No: 943353
  2. Yazar: HASRET TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YAZBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çağdaş Türk edebiyatının özgün yazarlarından biri olan Murat Menteş, şiir ve denemeleriyle başladığı kariyerine roman ve söyleşilerle devam eder. Menteş'in Dublörün Dilemması (2005), Korkma Ben Varım (2008), Ruhi Mücerret (2013), Antika Titanik (2018), Fink (2021), Tabancalı Kız (2022) ve Afili Hafiye (2023) adlı romanları merkeze alınarak bu romanlarında öne çıkan temel temaların tespit edildiği çalışmamızda aşk, cinai, ölüm, dostluk, baba sorunu, kapitalizm eleştirisi gibi temalar, romanlardaki olay örgüsü ve karakter kurguları üzerinden analiz edilmiştir. İroni, mizah, aforizmalar, popüler kültür referansları ve postmodern unsurlarla örülü olan Murat Menteş'in romanları, bu açıdan derinlikli bir anlam katmanını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca romanlarında postmodern anlatı tekniklerine sıkça başvuran yazarın bu çerçevede zaman, mekân ve anlatıcı kullanımıyla geleneksel roman kurgusunu dönüştürdüğünü de söyleyebiliriz. Romanları bilimsel metotlar kullanarak incelemeyi ve böylelikle romanların izleksel kurgusunu tespit etmeyi hedeflediğimiz çalışmamız; bahsi geçen yedi romandaki tematik çeşitliliği ortaya koymayı, aynı zamanda çağdaş Türk romanında temaların nasıl ele alındığını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Murat Menteş, one of the most original authors of contemporary Turkish literature, began his career with poetry and essays, later continuing with novels and interviews. This study focuses on Menteş's novels Dublörün Dilemması (2005), Korkma Ben Varım (2008), Ruhi Mücerret (2013), Antika Titanik (2018), Fink (2021), Tabancalı Kız (2022) and Afili Hafiye (2023) and aims to identify and analyze the major recurring themes within them. Themes such as love, murder, death, friendship, father issues, and criticism of capitalism are examined through the narrative structures and character constructions of these works. Woven with irony, humor, aphorisms, popular culture references, and postmodern elements, Menteş's novels reveal a rich and layered textual world. It is also observed that the author frequently employs postmodern narrative techniques, thereby transforming the traditional novel structure through his innovative use of time, space, and narrators. Utilizing scientific methods, this study seeks to analyze the novels and identify their thematic constructions, ultimately aiming to reveal the thematic diversity present in these seven works and to demonstrate how themes are addressed in contemporary Turkish fiction.