Murat Menteş'in romancılığı
Murat Menteş as a novelist
- Tez No: 477570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Murat Menteş, Çağdaş Türk Edebiyatında son zamanlarda önemli bir yer kazanan, bilenler tarafından kitapları çokça okunan bilmeyenler tarafından ise kitabevi raflarındaki kitap kapaklarına getirdiği yeni tarz ile ilgi çeken bir yazardır. Giriş kısmı ve altı ana bölümden meydana gelen bu çalışma Menteş'in eserleri üzerine yapılan ilk çalışmalardan olması itibariyle gelecekte yapılacak çalışmalara bir basamak olmayı amaçlar. Çalışmanın sınırlarını yazarın üç romanı oluşturur. Yedi adet kitabı bulunan Murat Menteş'in bu çalışmaya dâhil edilmeyen ikisi eseri şiir kitabı ve iki eseri de yazarın deneme kitaplarıdır. Bu çalışma; giriş, altı ana bölüm, sonuç, kaynakça ve röportajdan oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın daha iyi olacağı düşünülerek araştırmanın kuramsal bir çerçevesi oluşturulduktan sonra ikinci bölümde yazarın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde romanlarında yapı derinlemesine incelerek yazarın roman tarzı hakkında bir fikir edinilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Murat Menteş'in romanlarını oluşturan temalar açıklanmaya çalışılarak beşinci bölümde yazarın romanlarında yer alan postmodern unsurlar incelenmiştir. Altıncı bölümde ise yazarın romanlarındaki dil kurgusu işlenerek yazarı dili üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ek kısmında yazar ile yapılan röportaja yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda yazar ile yapılan röportajda kendisinin üslubu, ilk yazıları, şiir kitapları ve romanları hakkındaki sorulara verdiği cevaplara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Murat Menteş is a writer who has recently gained an important place in Contemporary Turkish Literature, his books are widely read by those knowing him and covers of his books immediately arouse interest among those who come up his books for the first time. This thesis consisting of introduction and six main chapters aims at inspiring future research as it is one of the first studies focusing on his works. The limits of the study are determined by three novels of the author. Murat Menteş has written seven books so far; two of these books are poetry and the other two books are essay collections. This study consists of and introduction, six main chapters, conclusion, bibliography and an interview. In the first chapter a theoretical framework of the research was formed. In the second chapter, the biography, literary identity and Works of the author was introduced. In the third chapter, by analysing the structure of his Works thoroughly an idea on the novel style of the writer was investigated. In the fourth chapter, the themes shaping Murat Menteş's novels were surveyed and in the fifth chapter it was focused on the postmodern elements of his novels. In the sixth chapter, the language in his novels were analysed. In the appendix, the interview conducted with the writer was presented. At the end of the study an interview with the writer was presented in which he talks about his style, first writings, poetry books and novels.