Bazı azot dönor ligandları ile Mo(0) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi ve MMA polimerizasyonuna etkilerinin incelenmesi
The synthesis of Mo(0) and Pd(II) complexes with some nitrogen donor ligands and investigation of their effect on MMA polymerization
  1. Tez No: 179867
  2. Yazar: MURAT EMRE HANHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER MENTEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sulu-faz organometalik katalizörler tekrar kazanımları açısından ?yeşil katalizörler? olarak son zamanlarda hem araştırma gruplarınca hem de endüstriyel alanda ilgi çekmektedir. N-hetereosiklik ligandlardan olan piridiniliminler geçiş metalleri ile kompleks verirler. Bu çalışmada, suda çözünebilir ? -diimin ligandlar, substitute piridinler ile sülfolanmış veya karboksillenmiş aminobenzenlerin kondenzasyon reaksiyonlarından hazırlandı. Bu ? -diimin ligandlarının molibden(0) tetrakarbonil ve palladium(II) klorür kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin hepsi elemental analiz, LC-MS (APCI), FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi ile karakterize edildi. Bu komplekslerin pH'ya bağlı faz transferi incelendi. Bu pH'ya bağlı faz transferi bazı molibden komplekslerinde bozunmadan en az 10 defa gerçekleştirildi. Böylece bu komplekslerin organik ve sulu faz arasındaki transferi basit bir pH ayarlaması ile yapılabileceği gösterildi. Komplekslerin metil metakrilatı polimerleştirmesi üzerine katalitik etkileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aqueous-phase organometallic catalysts as recoverable ?green catalysts? have been of growing interest in recent years by research groups and industrial interest. Pyridinylimines are belonging to N-heterocyclic ligands give complexes with transition metals. In this work, water-soluble ? -diimine ligands were prepared from the condensation reactions of sulfonated or carboxylated aminobenzene with substituted pyridine. Molybdenum(0) tetracarbonyl and palladium(II) chloride complexes of these ? -diimine ligand were synthesized. All the complexes were characterized by elemental, LC-MS (APCI), FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopy. The pH dependent phase transfer of these complexes was investigated. This pH dependent phase transfer was accomplished over 10 times with no evidence of decomposition for some molybdenum complexes. Thus these complexes can demonstrate their ability to be transferred between organic and aqueous phases via a simple pH adjustment. Their catalytic activities on methyl methacrylate polymerization were determined.