Türkiye'ye sığınan zorunlu göçmenlerin ikinci afet ile başa çıkma deneyimleri: 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler örneği
Coping experiences of forced migrants in Turkey facing a secondary disaster: The case of the February 6 earthquakes centered in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 943361
  2. Yazar: KADİR ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN AHMET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Public Health, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ülkelerinden istemsiz bir şekilde çevre ülkelere sığınmak zorunda kalan zorunlu göçmenler, birincil afet deneyimlerinin ardından göç ettikleri toplumlarda meydana gelebilecek olası afetlere karşı daha savunmasız ve kırılgan bir konumda bulunmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı 2023 yılı Şubat ayında Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenmiş üniversite öğrencisi zorunlu göçmenlerin, ikinci bir afet olarak depremi nasıl deneyimlediklerini anlamaktır. Araştırma, karma yöntem stratejisiyle tasarlanmış olup, nitel ve nicel paradigmalar doğrultusunda yarı yapılandırılmış bir adet açık uçlu soru formu ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan yapılandırılmış bir anket formundan oluşmaktadır. Karma yöntem kapsamında, yakınsayan paralel desen tercih edilmiştir. Nitel verilerin analizi içerik analizi yoluyla, nicel verilerin analizi ise betimsel istatistik yöntemleriyle bağımsız biçimde gerçekleştirilmiştir. Her iki analiz sonucunda elde edilen bulgular, alan yazın ile birlikte değerlendirilerek yorumlanmıştır. Nitel aşamada tabakalı örnekleme, maksimum çeşitlilik örneklemesi ve kartopu (zincir) örnekleme yöntemleriyle 28 kişiyle derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Nicel aşamada ise tabakalı ve basit rastgele örnekleme yöntemleri kullanılmış, 169 kişilik katılımcı verisine ulaşılmıştır. Araştırma, toplamda 6 deprem ilinde uygulanmıştır. Nitel veriler MAXQDA programı aracılığıyla kod-tema listeleri oluşturularak analiz edilmiş, nicel veriler ise SPSS paket programı üzerinden analiz edilmiştir. Nitel görüşmeye katılan 28 kişiden 27'si, deprem felaketi öncesinde afetlere dair herhangi bir bilgiye, farkındalığa ya da hazırlığa sahip olmadıklarını ifade etmiştir. Hem nitel hem nicel katılımcılar, özellikle depremin ilk üç gününde barınma, yeme-içme, temizlik, arama-kurtarma ve sağlık hizmetlerine erişim gibi temel ihtiyaçlara ilişkin ciddi zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, katılımcılar arasında dil sorununun doğrudan kendileri tarafından değilse bile yakın çevreleri tarafından yoğun şekilde deneyimlendiği bildirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler geliştirilmiş ve politika yapıcılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forced migrants, who are compelled to seek refuge in neighboring countries due to involuntary displacement from their homelands, occupy a particularly vulnerable and fragile position in the face of potential disasters in the societies to which they migrate, following their initial disaster experiences. The aim of this study is to understand how university student forced migrants—who were affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş and Hatay in February 2023—experienced the earthquake as a secondary disaster. The research was designed using a mixed-methods strategy, consisting of a semi-structured open-ended question form and a structured questionnaire form composed of multiple-choice questions, in line with both qualitative and quantitative paradigms. Within the scope of the mixed-methods approach, a convergent parallel design was employed. Qualitative data were analyzed through content analysis, while quantitative data were independently analyzed using descriptive statistical methods. The findings from both analyses were interpreted in conjunction with the existing literature. In the qualitative phase, in-depth interviews were conducted with 28 participants using stratified sampling, maximum variation sampling, and snowball (chain) sampling methods. In the quantitative phase, stratified and simple random sampling methods were utilized, resulting in data collection from 169 participants. The research was conducted across six earthquake-affected provinces in total. Qualitative data were analyzed using the MAXQDA software through the creation of code-theme lists, while quantitative data were analyzed via the SPSS software package. Of the 28 participants who took part in the qualitative interviews, 27 reported having no prior knowledge, awareness, or preparedness regarding disasters before the earthquake. Participants noted significant difficulties in meeting basic needs—such as shelter, food and water, hygiene, search and rescue, and access to healthcare services—particularly within the first three days following the disaster. Furthermore, while not always directly experienced by the participants themselves, language barriers were reported to be a significant issue within their immediate communities. Based on the findings obtained from this study, various recommendations were developed and presented to policymakers.