Okul yöneticilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ile örgütsel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between school administrators' creative personality traits and organizational creativity
  1. Tez No: 943362
  2. Yazar: GÜLŞAH AKTAŞ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin yaratıcı kişilik özellikleri ile örgütsel yaratıcılık algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, yaratıcı kişilik özelliklerinin alt boyutları olan amaç yönelimlilik, içsel motivasyon, kendine güven ve risk alma değişkenlerinin, okul yöneticilerinin örgütsel yaratıcılık algıları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Aydın ili Efeler ilçesinde Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmî okullarda görev yapan 292 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 164 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”ve“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin yaratıcı kişilik özelliklerine ilişkin algılarının genel olarak yüksek düzeyde olduğu, özellikle içsel motivasyon boyutunun öne çıktığı belirlenmiştir. Örgütsel yaratıcılık açısından da yöneticilerin algılarının yüksek olduğu, en yüksek ortalamanın bireysel yaratıcılık boyutunda olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçları, yaratıcı kişilik özellikleri ile örgütsel yaratıcılık arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler olduğunu göstermektedir. Regresyon analizine göre, yaratıcı kişilik özelliklerinden amaç yönelimlilik ve içsel motivasyon değişkenlerinin, örgütsel yaratıcılığı anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yaratıcı kişilik özelliklerine sahip yöneticilerin; örgütsel yaratıcılığı destekleyen liderlik rolleri üstlendikleri ve yaratıcı okul ikliminin oluşumuna katkı sağladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle, okul yöneticilerinin içsel motivasyonlarını ve amaç yönelimliliklerini geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim programlarının artırılması, yaratıcılığı destekleyen esnek ve katılımcı bir okul kültürünün oluşturulması ve okul dışı kurumlarla yaratıcı iş birliklerini teşvik eden uygulamalara ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between school administrators' creative personality traits and their perceptions of organizational creativity. In the study, the sub-dimensions of creative personality traits goal orientation, intrinsic motivation, self-confidence, and risk-taking were analyzed in terms of their influence on school administrators' organizational creativity perceptions. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The research population consists of 292 school administrators working in public schools affiliated with the Efeler District Directorate of National Education in Aydin during the 2024–2025 academic years. The sample includes 164 school administrators, selected through simple random sampling. Data were collected through a personal information form developed by the researcher, the“Creative Personality Traits Scale,”and the“Organizational Creativity Scale.”In addition to descriptive statistics, independent samples t-test, ANOVA, correlation, and regression analyses were used in data analysis. According to the results, school administrators' perceptions of creative personality traits were found to be generally high, with intrinsic motivation emerging as the most prominent sub-dimension. Their perceptions of organizational creativity were also high, with the individual creativity dimension having the highest mean score. Correlation analysis indicated a significant and positive relationship between creative personality traits and organizational creativity. Regression analysis revealed that goal orientation and intrinsic motivation significantly predicted organizational creativity, whereas self-confidence and risk-taking did not show a statistically significant effect. In line with the findings obtained, it was concluded that school administrators with creative personality traits assume leadership roles that support organizational creativity and contribute to the formation of a creative school climate. Therefore, it is recommended to increase in-service training programs aimed at improving administrators' intrinsic motivation and goal orientation, to establish a flexible and participatory school culture that supports creativity, and to place greater emphasis on practices that promote creative collaborations with external institutions.