Obezite hipoventilasyon sendromlu hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarinin değerlendirilmesi
The evaluation of upper extremity functions in patients with obesity hypoventilation syndrome
- Tez No: 943372
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, obezite hipoventilasyon sendromu (OHS) olan bireylerde üst ekstremite fonksiyonlarını kapsamlı olarak değerlendirmektir. Bu kapsamda, üst ekstremite egzersiz kapasitesinin, kavrama kuvveti ve günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ile ilişkisi incelenmiştir. Metod: Çalışmamıza 18-65 yaş arası OHS tanısı alan 31 hasta dahil edildi. Hastaların polisomnografi verileri kaydedildi ve noninvaziv mekanik ventilasyon kullanımı sorgulandı. Vücut kompozisyonu, 'Tanita Vücut Analiz Tartısı' ve bel çevresi, kalça çevresi gibi antropometrik ölçümler ile değerlendirildi. Üst ekstremite fonksiyonel egzersiz kapasitesi '6 Dakika Pegboard ve Ring Testi (6-PBRT)' ile, kavrama kuvveti 'Jamar El Dinamometresi' ile değerlendirildi. GYA'nın değerlendirilmesi için, hem performansa dayalı bir test olan 'Glittre GYA Testi' hem hasta bazlı bir sonuç ölçeği olan 'Milliken GYA Skalası' kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 50,61±7,73 yıl ve VKİ 35,51±3,65 kg/m2 olarak bulundu. Katılımcıların 6-PBRT taşınan halka sayısının 296,97±56,91, Glittre GYA Testi tamamlama süresinin 3,30±0,67 dk olduğu görüldü. 6-PBRT ile Glittre GYA Testi arasında kuvvetli derecede negatif yönde (r=-0,659, p=
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comprehensively evaluate upper extremity functions in patients with obesity hypoventilation syndrome (OHS). In this context, the relationship between upper extremity exercise capacity, grip strength, and activities of daily living (ADL) was examined. Method: Thirty-one patients aged between 18-65 years who were diagnosed with OHS were included in our study. Polysomnography data of the patients were recorded, and the use of non-invasive mechanical ventilation was queried. Body composition was evaluated using the 'Tanita Body Composition Analyzer', and anthropometric measurements such as waist and hip circumference. Upper extremity functional exercise capacity was evaluated with '6-Minute Pegboard and Ring Test (6-PBRT),' and grip strength was measured with the 'Jamar Hand Dynamometer.' For the assessment of ADL, both a performance-based 'Glittre ADL Test' and a patient-reported outcome measure, the 'Milliken ADL Scale,' were used. Results: The mean age of the patients included in the study was 50,61±7,73 years, and the mean BMI was 35,51±3,65 kg/m². The mean number of rings carried in the 6-PBRT was 296,97±56,91, and the mean completion time for the Glittre ADL Test was 3,30±0,67 minutes.