Rekreatif etkinliklere katılan bireylerin serbest zaman motivasyonları, sosyal görünüş kaygıları ve sağlık inançlarının incelenmesi
Examination of free time motivations, social appearance concerns and health beliefs of individuals participating in recreative activities
- Tez No: 943373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Rekreatif Etkinliklere Katılan Bireylerin Serbest Zaman Motivasyonları, Sosyal Görünüş Kaygıları ve Sağlık İnançlarının İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Aydın ilinde yaşayan ve rekreatif etkinliklere katılan bireylerden oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleme seçiminde kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanan kişisel bilgi formu, Serbest Zaman Motivasyonu Ölçeği, Sosyal Görünüş (Kaygıları) Ölçeği ve Sağlık İnançları Ölçeği oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programında %95 güven aralığına göre yapılmıştır. Verilerin dağılımında basıklık çarpıklık katsayısına bakılmış ve verilerin ±2 arasında dağıldığı görülmüş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir (Leech vd., 2005). Analizde frekans yüzde hesaplamaları, Cronbach alpha katsayısı, Bağımsı Örneklem T Testi ve Tek Yönlü Anova analizi ve Pearson korelasyon uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların Serbest Zaman Motivasyonu ile cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, Haftalık Boş Zaman Süresi ve Rekreatif Etkinliklere Katılım Nedeni değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu, katılımcıların Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnancı ile Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, Haftalık Boş Zaman Süresi ve Rekreatif Etkinliklere Katılım Nedeni değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu, katılımcıların Sosyal Görünüş Kaygıları ile yaş, meslek, gelir durumu değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların sosyal görünüş kaygıları, serbest zaman motivasyonları ve sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları arasında anlamlı ve pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların serbest zaman motivasyon düzeyleri yüksek olduğu, rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inancı yüksek düzeyde olduğu ve sosyal görünüş kaygılarının orta düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the leisure motivation, social appearance anxiety, and health beliefs of individuals participating in recreational activities. A relational survey model was employed in this research. The study group consisted of individuals residing in Aydın province who participate in recreational activities. A convenience sampling method was used to select the participants. Data were collected through a personal information form designed to determine demographic characteristics, the Leisure Motivation Scale, the Social Appearance Anxiety Scale, and the Health Belief Scale. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software within a 95% confidence interval. Skewness and kurtosis coefficients were examined, and since the values were within the ±2 range, the data were considered to be normally distributed (Leech et al., 2005). Descriptive statistics, Cronbach's alpha coefficient, Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, and Pearson correlation analysis were utilized in the analysis. The results revealed statistically significant differences in leisure motivation based on gender, marital status, educational background, occupation, weekly leisure time, and reasons for participation in recreational activities. Significant differences were also found in health beliefs related to recreational activities according to age, gender, educational background, weekly leisure time, and reasons for participation. Additionally, significant differences in social appearance anxiety were identified based on age, occupation, and income level. The findings indicate that there are significant and positive relationships between participants' social appearance anxiety, leisure motivation, and health beliefs related to recreational activities. Moreover, participants demonstrated high levels of leisure motivation and health beliefs, while their social appearance anxiety levels were found to be moderate.