Nörosanat ve nöroestetik perspektifinden sanatsal yaratıcılık
Artistic creativity from the perspective of neuroart and neuroesthetics
- Tez No: 943375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; yaratıcılık ve sanatsal yaratıcılığı Nörosanat ve Nöroestetik açısından ele alarak araştırmaktır. Yaratıcılığı oluşturan etmenler, özellikler ve faktörlerin arıştırıldığı bu çalışmada, aynı zamanda; yaratıcılığı engelleyen nedenlerde çalışılacaktır. Nörosanat ve Nöroestetiğin anlamsal bütünlüğü eşliğinde ilerlenecek olan bu tez çalışması, aynı zamanda Nöropazarlamanın sanatsal alt yapısına yönelik olan sanat ve yaratıcılık konularını da kapsayacaktır. Nöropazarlama kapsamında bir 'Estetik İş Zekası' çalışmalarını da kapsayacak olan bu çalışma; sanat, güzellik ve estetik ile ilgilenen herkes için önemli bir çalışma olacaktır. Ayrıca, bu tez çalışmasıyla birlikte; Nörosanat ve Nöroestetik alanında çalışmalar yapmak, her alan profesyonellerinin yaratıcılığını artırmaktadır. Her iki bilim dalını mesleki platformalarına uygulayabilen profesyoneller, mesleki performanslarını iyileştirerek geliştirmektedir. Özellikle Nöroestetik perspektifinden baktığımızda, bu bilimin dinamikleri; sanat, estetik ve diğer meslek gruplarının 'Estetik İş Zekası'larını artıracaktır. Nörosanat ve Nöroestetik alanını zenginleştiren faktörler ve özellikler araştırılarak çalışılacak ve tüm bunların, sanat ve yaratıcılık üzerine olan etkileri görülecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate creativity and artistic creativity in terms of Neuroart and Neuroesthetics. In this study where the factors, characteristics and factors that constitute creativity are investigated, at the same time; the reasons that prevent creativity will also be studied. This thesis study, which will be accompanied by the semantic integrity of Neuroart and Neuroesthetics, will also cover the issues of art and creativity for the artistic infrastructure of Neuromarketing. This study, which will also cover 'Aesthetic Business Intelligence' studies within the scope of Neuromarketing, will be an important study for anyone interested in art, beauty and aesthetics. Also, with this thesis study; Working in the field of Neuroart and Neuroesthetics increases the creativity of professionals in each field. Professionals who can apply both disciplines to their professional platforms improve and develop their professional performance. Especially from the perspective of Neuroesthetics, the dynamics of this science will increase the 'Aesthetic Business Intelligence' of art, aesthetics and other professional groups. The factors and features that enrich the field of Neuroart and Neuroesthetics will be studied and studied, and the effects of all these on art and creativity will be seen. Translated with DeepL.com (free version)