Asya, Avrupa, Amerika'daki akıllı kent modellerinin Türkiye'deki kentler bağlamında karşılaştırmalı tasarım analizi
Comparative design analysis of smart city models in Asia, Europe and America in the context of cities in Turkey
- Tez No: 943397
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle kent nüfusunun hızla artmasının yol açtığı sorunların yenilikçi çözüm tekniğiyle yapılandırılması için geleneksel politikalardan vazgeçilerek bilgi ve iletişim teknolojilerine odaklanılmıştır. Bu çalışmadaki temel amaç, merkezi ve yerel yönetim birimlerinin karar alma süreçlerinde sürdürülebilirlik ve yenilikçiliği önceleyen vatandaş katılımı eksenli politikalar geliştirmesini sağlamak ve teknolojik uygulamaları kentsel ortamla bütünleştirilmesi ve hayata geçirilmesi aşamasında stratejileri doğru bir şekilde planlanmasına katkı sunmaktır. Dünyada yapılan akıllı kent uygulamalarının Türkiye'deki kentler açısından hangi seviyede olduğunu ortaya çıkartmak amacıyla çalışma kapsam bakımdan dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde akıllı kent kavramı ve gelişim süreci, akıllı kentlerin bileşenleri ve öne çıkan unsurları ile birlikte dünyadaki akıllı kent örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'deki akıllı kentlerin gelişim süreci, akıllı kent uygulama örnekleri ve akıllı kentlere yönelik Türkiye'deki mevzuatlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye ile dünyadaki kentlerin karşılaştırmalı tasarım analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde elde edilen bulgular ışığında tezin sorunsalı çözümlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak dünyadaki akıllı kent modellerinin Türkiye'de hibrit olarak uygulandığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu gelişmelerin Türkiye'deki akıllı kent ekosistemin gelişmesine yönelik katkı sağlayacağı ancak kentlerin ve kültürlerin standart bir yapıya dönüşmesinin gelecek adına endişe yaratacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to structure the problems caused by the rapid increase in the urban population due to the effect of globalization with an innovative solution technique, traditional policies have been abandoned and focus has been placed on information and communication technologies. The main purpose of this study is to ensure that central and local government units develop policies based on citizen participation that prioritize sustainability and innovation in decision-making processes and to contribute to the correct planning of strategies at the stage of integrating and implementing technological applications with the urban environment. The study consists of four parts in terms of scope in order to reveal the level of smart city applications in the world for cities in Turkey. In the first part, the concept of smart city and its development process, the components and prominent elements of smart cities, and smart city examples around the world are included. In the second part, the development process of smart cities in Turkey, smart city application examples and legislation in Turkey regarding smart cities were examined. In the third part, a comparative design analysis of Turkey and cities around the world was made. In the fourth chapter, the thesis's problem was tried to be solved in the light of the findings obtained. As a result, it was found that smart city models in the world are applied as hybrids in Turkey. It has also been observed that these developments will contribute to the development of the smart city ecosystem in Turkey, but the transformation of cities and cultures into a standard structure will create concerns for the future.