Üveit öyküsü olan ve olmayan behçet hastalarında bağırsak mikrobiyota analizi
Analysis of gut microbiota in behçet's disease patients with and without a history of uveitis
  1. Tez No: 943398
  2. Yazar: SİMGE GİZEM BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE ÇELİKER ATABERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Behçet hastalığı (BH) tanısı almış bireylerde üveit öyküsünün varlığına göre bağırsak mikrobiyota kompozisyonunun karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Üveit öyküsü olan [BÜ (+)] ve olmayan [BÜ (-)] Behçet hastalarının mikrobiyal profillerindeki farklılıkların ortaya konulması, hastalığın patogenezinde mikrobiyotanın rolünün anlaşılmasına katkı sağlaması ve gelecekte mikrobiyotaya yönelik diyet modifikasyonlarına ve hedefe dayalı tedavi stratejilerine yönelik bilimsel bir zemin oluşturması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, gözlemsel çalışma, Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu (ISGBD) kriterlerine göre tanı almış, 18 yaş ve üzeri BH tanılı 36 hasta ve 26 sağlıklı birey üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılar, üveit öyküsü olup olmamasına göre BÜ (+) ve BÜ (-) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcılardan yaş, cinsiyet, tanı yaşı, hastalık süresi, atak sıklığı ve tedavi öyküsü gibi demografik ve klinik veriler, standardize edilmiş muayene formları aracılığıyla elde edilmiştir. Üveit tanısı ve sınıflaması, Standardization of Uveitis Nomenclature (SUN) kriterlerine göre yapılmıştır. Hastalar ayrıca son bir yıl içinde geçirdikleri üveit ataklarının sayısına göre; son bir yıl içinde 2 veya daha fazla atak geçirenler, 2'den az atak geçirenler ve hiç atak geçirmeyenler şeklinde gruplara ayrılmıştır. Mikrobiyota analizinde, katılımcılardan alınan dışkı örnekleri -80 °C'de saklanmıştır. Mikrobiyal DNA izolasyonu, QIAamp® DNA Stool Kiti (Qiagen, Almanya) kullanılarak gerçekleştirilmiş; örnekler homojenize edilmiş, lizis tamponu ile inkübe edilmiş ve santrifüjlenmiştir. Elde edilen DNA'ların analizi için, Bacteroidota, Firmicutes, Actinomycetota ve Proteobacteria filumlarına ait daha önce tanımlanmış filumspesifik primerler kullanılmış ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (q-PCR) yöntemi uygulanmıştır. Beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla katılımcılara anket yoluyla 14 maddelik Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen Behçet hastalarında demografik özellikler açısından gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı benzer bulunmuştur (p>0,05). Hasta gruplarından BÜ (+) ve BÜ (-) arasında tanı süresi açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,217). Sistemik bulgular yönünden değerlendirildiğinde, BÜ (-) olan grupta derin ven trombozu (DVT) varlığı, BÜ (+) olan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0,020). Akdeniz diyetine uyum skorları karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,767); tüm gruplarda bireylerin çoğunluğunun diyete orta düzeyde uyum gösterdiği görülmüştür. Görme keskinliğinde logMAR değerleri açısından, BÜ (+) grubundaki bireylerde anlamlı düzeyde düşüş saptanmıştır (p=0,002). BÜ (+) hastaların %80'inde bilateral tutulum, %60'ında panüveit, %40'ında posterior üveit öyküsü saptanmıştır. Hastaların %35'i son bir yılda iki veya daha fazla atak geçirmiştir. Mikrobiyota analizinde, sağlıklı bireylerde Actinomycetota düzeyleri BH grubuna kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05). Actinomycetota düzeyleri BÜ (+) grubunda erkek hastalarda kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0,040). Üveit öyküsü olmayan grupta ise cinsiyete göre mikrobiyota bileşimi açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Benzer şekilde, BÜ (+) hastalarda üveit atak sayısına, tanı süresine, oral/genital aft varlığına, paterji testine ve tedaviye göre mikrobiyota düzeylerinde anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05); ancak BÜ (−) grubunda, oral/genital aftı olan hastalarda Bacteroidota düzeyleri anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,004). Her iki grupta da MEDAS ile bağırsak mikrobiyotası arasında anlamlı bir korelasyon ilişkisi saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmada elde edilen bulgular, BH'de bağırsak mikrobiyotasının hastalık patogenezinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Özellikle Actinomycetota düzeylerindeki belirgin azalma, proinflamatuar mikroorganizmaların artışı ve kısa zincirli yağ asidi (KZYA) üreten bakterilerin yetersizliği, BH'nin mikrobiyal belirteçler üzerinden izlenebilir bir hastalık modeli olabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuçlar, BH'nin bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi açısından umut verici olup, mikrobiyal profillerin tedavi yanıtını öngörmede kullanılabileceğine de işaret edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to comparatively analyze the gut microbiota composition in individuals diagnosed with Behçet's disease (BD), based on the presence or absence of a history of uveitis. Revealing the microbial profile differences between BD patients with [BU (+)] and without [BU (−)] uveitis history is intended to contribute to understanding the role of microbiota in the pathogenesis of the disease and to provide a scientific foundation for future targeted therapeutic strategies and dietary modifications related to the microbiota. Materials and Methods: This cross-sectional, observational study was conducted on individuals aged 18 and older diagnosed with BD according to the International Study Group for Behçet's Disease (ISGBD) criteria. Participants were divided into two groups as BU (+) and BU (−) according to their history of uveitis. Demographic and clinical data such as age, sex, age at diagnosis, disease duration, attack frequency, and treatment history were obtained from all participants using standardized examination forms. Diagnosis and classification of uveitis were made according to the Standardization of Uveitis Nomenclature (SUN) criteria. Patients were also grouped based on the number of uveitis attacks in the past year: those with two or more attacks, fewer than two attacks, or no attacks. For microbiota analysis, stool samples collected from the participants were stored at −80 °C. Microbial DNA isolation was performed using the QIAamp® DNA Stool Kit (Qiagen, Germany); samples were homogenized, incubated with lysis buffer, and centrifuged. For DNA analysis, previously defined phylum-specific primers for Bacteroidota, Firmicutes, Actinomycetota, and Proteobacteria were used and applied by q-PCR. To evaluate dietary habits, participants completed the 14-item Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) via questionnaire. Results: Among Behçet's patients included in the study, age and sex distributions were similar between the groups (p>0,05). No significant difference was found in disease duration between the BU (+) and BU (−) groups (p=0,217). Regarding systemic findings, the presence of deep vein thrombosis (DVT) was significantly higher in the BU (−) group compared to the BU (+) group (p=0,020). Comparison of MEDAS scores showed no statistically significant difference between the groups (p=0,767); the majority of individuals in both groups demonstrated moderate adherence to the diet. Regarding visual acuity, a significant decrease in logMAR values was observed in the BU (+) group (p=0,002). In BU (+) patients, 80% had bilateral involvement, 60% had panuveitis, and 40% had a history of posterior uveitis. Thirty-five percent of patients had two or more uveitis attacks in the past year. In microbiota analysis, Actinomycetota levels in healthy individuals were found to be significantly higher compared to the BD group (p0,05). Among male patients in the BU (+) group, Actinomycetota levels were significantly higher compared to females (p=0,040). In the BU (−) group, there was no significant difference in microbiota composition between sexes (p>0,05). Similarly, in BU (+) patients, no significant differences in microbiota levels were observed based on the number of uveitis attacks, disease duration, presence of oral/genital ulcers, pathergy test results, or treatment (p>0,05). However, in the BU (−) group, Bacteroidota levels were significantly lower in patients with oral/genital ulcers (p=0,004). No significant relationship was found between gut microbiota and MEDAS in either group (p>0,05). Conclusion: The findings of this study suggest that gut microbiota may play an important role in the pathogenesis of BD. In particular, the marked decrease in Actinomycetota levels, the increase in proinflammatory microorganisms, and the deficiency of short-chain fatty acids (SCFA)-producing bacteria suggest that BD could represent a disease model traceable through microbial markers. These results are promising for developing personalized treatment approaches in BD and indicate that microbial profiles may be useful in predicting treatment response.