Seçenek fazlalığının öncül ve sonuçlarının tüketici davranışları bağlamında farklılaşmasının incelenmesi
Examining the differences of the anticipators and consequences of excess of choices in the context of consumer behavior
- Tez No: 943403
- Danışmanlar: PROF. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Seçenek fazlalığı, çok fazla seçeneğin olmasının karar vermede zorluğa, satın alma öncesi bilişsel uyumsuzluğa, seçilen seçenekten duyulan memnuniyetin azalmasına ve hatta karar felcine yol açabileceği; karar vermeyi daha zor ve daha az tatmin edici hale getirdiği psikolojik bir olgudur. Seçim genellikle değerli olsa da fazla seçenek; tüketicilerin tüm olasılıkları değerlendirmekte zorlanması ve yanlış seçim yapmaktan korkması nedeniyle strese girmesine, kararsızlığa düşmesine ve karar ertelemelerine yol açabilmektedir. Seçenek fazlalığı üzerine gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı; seçenek fazlalığının tüketici davranışlarında karar zorluğu, satın alma öncesi bilişsel uyumsuzluk, karar memnuniyeti, karar erteleme ve satın alma niyeti gibi psikolojik faktörleri incelemektir. Ortaya çıkan sonuçlarla; işletmelerin ve tüketicilerin seçenek fazlalığı anlamasını, daha iyi kararlar almasını ve olasılıklarla dolu bir dünyada karmaşık süreçleri düzene sokmak için tutarlı ve sağlam bir ekonomik teorinin oluşturulmasını hem akademik bilimsel çalışmalara hem de literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümde, tüketici davranışları ve satın alma karar süreçleri; ikinci bölümde, tüketici satın alma davranışlarında seçenek fazlalığı ve ilişkili kavramlar; üçüncü bölümde, seçenek fazlalığının öncül ve sonuçlarının tüketici davranışları bağlamında farklılaşmasının incelenmesi; dördüncü bölümde, verilerin analizi test edilmiş ve verilerin bulguları araştırılmıştır. Son olarak, sonuç ve öneriler sunularak tez çalışması bitirilmiştir. Bu çalışmanın ana kütlesi, Mersin Üniversitesi Erdemli kampüsünde okuyan 18 yaş üstü öğrenciler seçilmiştir. Araştırmanın verilerini elde etmek amacıyla Erdemli kampüsünde okuyan öğrenciler içinden kolayda örnekleme yöntemiyle 315 anketler uygulanmış, 37 ankette hatalı olduğundan kapsam dışında tutularak 278 anket analiz edilmiştir. Uygulanan anketler iki gruptan oluşmuş olup düşük düzeyli dört ve yüksek düzeyli on altı olmak üzere çikolata seçenekleri uyaran olarak katılımcılara sunulmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, faktör analizi ve bağımsız t-testi uygulanmıştır. Çalışmada, seçenek fazlalığını etkileyen çeşitli değişkenlerin hem istatistiksel hem de analitik etkenleri analiz edilerek sonuçları ve bulguları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choice overload is a psychological phenomenon where having too many options can lead to difficulty in decision-making, pre-purchase cognitive dissonance, decreased satisfaction with the chosen option, and even decision paralysis; making decision-making more difficult and less satisfying. Although choice is generally valuable, too much choice can cause consumers to have difficulty in evaluating all possibilities and to get stressed, indecisive, and postpone decisions because they are afraid of making the wrong choice. The aim of this research on choice overload is to examine the psychological factors such as decision difficulty, pre-purchase cognitive dissonance, decision satisfaction, decision postponement, and purchase intention in consumer behavior. The obtained results aim to help businesses and consumers understand choice overload, make better decisions, and create a consistent and robust economic theory to streamline complex processes in a world full of possibilities, contributing to both academic scientific studies and the literature. In the first part of this study, consumer behavior and purchasing decision processes; in the second part, choice overload and related concepts in consumer buying behavior; in the third part, examining the differentiation of antecedents and consequences of choice overload in the context of consumer behavior; In the fourth section, the analysis of the data was tested and the findings of the data were investigated. Finally, the thesis study was concluded by presenting the results and suggestions. The main population of this study was selected from students over the age of 18 studying at Mersin University Erdemli campus. In order to obtain the data of the study, 315 surveys were applied with the convenience sampling method among the students studying at Erdemli campus, 37 surveys were excluded from the scope because they were faulty and 278 surveys were analyzed. The surveys applied consisted of two groups and chocolate options, four at low level and sixteen at high level, were presented to the participants as stimuli. Descriptive statistics, reliability analysis, factor analysis and independent t-test were applied in the analysis of the data. In the study, both statistical and analytical factors of various variables affecting the excess of options were analyzed and the results and findings were revealed.