Büyük azı keser hipomineralizasyonu bulunan çocuklarda bilgisayar kontrollü ve geleneksel lokal anestezinin ağrı ve anksiyeteye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of computer-controlled and traditional local anesthesia on pain and anxiety in children with molar incisor hypomineralization
- Tez No: 943432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAYRAKTAR NAHİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİBE DAMLA ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyük azı keser hipomineralizasyonu (BAKH) bulunan çocuklarda, bilgisayar kontrollü lokal anestezi sistemi olan SleeperOne ile geleneksel lokal anestezi tekniğinin ağrı ve anksiyete üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırmaya, 6-12 yaş aralığında, birinci daimi büyük azı dişlerinde BAKH ve derin dentin çürüğü bulunan 28 hasta dahil edilmiştir. Çalışma öncesinde tüm katılımcılara Çocuk Korku Değerlendirme Skalası-Dental Alt Ölçeği (CFSS-DS) uygulanmıştır. Lokal anestezi öncesi, anestezi sonrası ve tedavi sonrası nabız, SpO2 ve tükürük kortizol düzeyleri ölçülmüş; ayrıca Wong Baker Ağrı Derecelendirme Skalası (WBS), Görsel Analog Skala (VAS) ve Yüz, Bacaklar, Aktivite, Ağlama, Teselli Edilebilirlik Ölçeği (FLACC) kullanılmıştır. Hastalar başlangıçta hassasiyet durumlarına göre sınıflandırılmış ve tedavi sonrasında ağrı ve anksiyete skorları karşılaştırılarak iki farklı anestezi yönteminin etkinliği değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi ölçülen CFSS-DS skorları açısından iki anestezi yöntemi arasında anlamlı fark bulunmamakta, hastalar anksiyete düzeyi bakımından homojen bir dağılım göstermektedir. Geleneksel anestezi ve SleeperOne uygulamaları arasında WBS, VAS, FLACC ve SpO2 değerleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamış; ancak anestezi sonrası nabız değerleri geleneksel yöntemde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak, SleeperOne grubunda tükürük kortizol düzeyleri geleneksel anestezi grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşük tespit edilmiştir. Tedavi sonrası kortizol seviyeleri, hassasiyeti olan hastalarda toplam değerler ve hassasiyeti olmayanlarda alt çene değerleri açısından SleeperOne grubunda anlamlı derecede düşük bulunmuştur. BAKH bulunan dişlerin tedavisinde, SleeperOne ile intraosseöz anestezi uygulamalarının etkili ve güvenilir bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, tükürük kortizol ölçümünün ağrı ve anksiyete değerlendirmesinde objektif, kantitatif ve fizyolojik bir yöntem olarak güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak, daha kesin sonuçlar elde edilebilmesi için daha geniş örneklem grupları ile yapılacak ilave çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of the computer-controlled local anesthesia system SleeperOne compared to conventional local anesthesia technique on pain and anxiety in children with molar incisor hypomineralization (MIH). The study included 28 patients aged 6-12 years with MIH and deep dentin caries in the first permanent molars. Prior to the study, all participants completed the Children's Fear Survey Schedule (CFSS-DS). Pulse rate, oxygen saturation (SpO2), and salivary cortisol levels were measured before anesthesia administration, after anesthesia, and following the treatment procedure. Additionally, pain and anxiety were assessed using the Wong Baker Faces Pain Rating Scale (WBS), Visual Analogue Scale (VAS) and Face, Legs, Arms, Cry, Consolability (FLACC) scale. Patients were initially classified according to sensitivity status, and the efficacy of the two anesthesia techniques was evaluated by comparing pain and anxiety scores post-treatment. No significant difference was observed between the two anesthesia methods in pre-treatment CFSS-DS scores, indicating a homogeneous distribution of anxiety levels among patients. No significant differences were found between conventional anesthesia and SleeperOne groups regarding WBS, VAS, FLACC, and SpO2 values at any time point; however, post-anesthesia pulse rates were significantly higher in the conventional anesthesia group. Furthermore, salivary cortisol levels were significantly lower in the SleeperOne group compared to the conventional anesthesia group. Post-treatment cortisol levels were significantly lower in the SleeperOne group for total values in patients with sensitivity and mandibular values in patients without sensitivity. Intraosseous anesthesia using SleeperOne is considered an effective and reliable alternative for the treatment of teeth affected by MIH. Moreover, salivary cortisol measurement was concluded to be a safe, objective, quantitative, and physiological method for assessing pain and anxiety. However, further studies with larger sample sizes are necessary to confirm these findings.