Nigella sativa (çörek otu) yağı enkapsülasyonunun bağırsak mikrobiyotası üzerindeki prebiyotik etkisinin incelenmesi
Investigation of prebiotic effect of nigella sativa (black cumin) oil encapsulation on intestinal microbiota
  1. Tez No: 943431
  2. Yazar: AYLİN GÜNDÜZ REYHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİREL KARS, PROF. DR. BURAK DİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ranunculaceae familyasından Nigella sativa (NS) tohum yağının kuvvetli lipofilik karakterinden dolayı suda çözünürlüğü azdır. NS tohum yağının oksidasyonunu önlemek, salımını kontrol etmek ve hoş olmayan tat ve kokularını maskelemek kullanım kolaylığı ve sağlık açısından etkinliğinin artırılması için önemlidir. Bunun yanında oral yolla alımında bağırsağa ulaşan ve emilen yağ miktarını artırmak amacıyla bu doktora tez çalışmasında ince film hidrasyon metodu ile NS tohum yağını koruyabilen ve kontrollü salımını sağlayacak noniyonik veziküler olan niyozomlar (NY) elde edilmiştir. Bağırsak mikrobiyotasındaki probiyotik bakterilerin büyümesini ve aktivitesini seçici olarak uyararak konakçıyı yararlı bir şekilde etkileyen gıda bileşeni prebiyotik olarak tanımlanmaktadır. Bu doktora tez çalışmasında NS yağı hapsedilen nano boyutta NY'ler (NS/NY) geliştirilmiş olup, NS/NY'lerden NS salım kinetiği belirlenmiştir. NS/NY ve NS'nin bağırsak mikrobiyotası üzerindeki prebiyotik etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda hayvan dışkısından elde edilen DNA saflaştırılarak DNA dizi analizi gerçekleştirilmiştir. DNA dizileme sonuçları analiz edilerek NS yağı ve Korsmeyer-Peppas kinetiği ile salım gösteren NS/NY'nin prebiyotik etkileri ve sıçanlar üzerinde herhangi bir yan etkinin olup olmadığı biyokimyasal analiz ile değerlendirilmiştir. Nano NY kapsülleme sisteminin NS yağı modifiye salım için kullanılabileceği ve NS yağının bağırsak mikrobiyotasında probiyotik bakterileri çoğalttığı sonucuna varılmıştır. NS/NY yedirilen sıçan grubunda kontrol grubuna göre elde edilen sonuçlar arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Bu durumda NS/NY'nin bağırsak mikrobiyotasına toksik etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Biyokimyasal analiz sonuçlarına göre kreatinin ve ALT değerleri, Wistar albino erkek sıçanlar için referans aralığındadır. Bu durumda NS ve NS/NY yedirilen sıçanlarda yan etkinin gözlemlenmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nigella sativa (NS) seed oil from the Ranunculaceae family has low water solubility due to its strong lipophilic character. It is essential to prevent the oxidation of NS seed oil, control its release, and mask its unpleasant tastes and odors to ensure ease of use and enhance its health benefits. In addition, in order to increase the amount of oil reaching the gut and being absorbed during oral intake, niosomes (NY) which are nonionic vesicles that can protect NS seed oil and provide controlled release were obtained by thin film hydration method in this doctoral thesis study. Food components that affect the host beneficially by selectively stimulating the growth and activity of probiotic bacteria in the gut microbiota are defined as prebiotics. In this doctoral thesis study, NS oil entrapped nano-sized NYs (NS/NY) were developed and their release kinetics were determined. The prebiotic effect of NS/NY and NS on gut microbiota was investigated. For this purpose, DNA obtained from animal gaita was purified and DNA sequence analysis was performed. DNA sequencing results were analyzed and the prebiotic effects of NS oil and NS/NY released with Korsmeyer-Peppas kinetics and whether there were any side effects on rats were evaluated with biochemical analysis. It was concluded that the Nano NY encapsulation system could be used for modified release of NS oil and that NS oil increased probiotic bacteria in the gut microbiota. No significant difference was detected between the results obtained in the NS/NY fed rat group compared to the control group. In this case, it was concluded that NS/NY had no toxic effect on the gut microbiota. According to the biochemical analysis results, creatinine and ALT values were within the reference range for Wistar albino male rats. In this case, it was concluded that no side effects were observed in rats fed NS and NS/NY.