Tarihsel süreçte kütüphanenin anlamsal gelişimi
Semantic progress of library in historic process
  1. Tez No: 943459
  2. Yazar: DUYGU SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüm zaman boyunca bilgiyi saklamak, korumak ve aktarmak adına farklı biçim ve anlamlarla inşa edilen kütüphaneler bilginin mekan düzleminde gelişim sürecini okumak adına en belirgin yapı tipi olarak inceleme konusu seçilmiştir. Çalışmada kütüphanelerin; bilgi hegemonyaları, kullanıcı, meta ve mekan üzerinden tarihsel bağlamda geçirdiği dönüşümü ele alarak kütüphanenin anlamsal karşılıklarının tespit edilip tartışıldığı bir süreç ortaya koymak hedeflenmiştir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş olup, tarihsel süreçlerin analiz edilmesi amacıyla kapsamlı bir literatür taraması ve doküman analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilmiş, süreç içerisindeki değişimler belirlenmiş ve bu dinamikler kronolojik kırılma noktaları olarak sınıflandırılmıştır. Veri analizleri sonucu belirlenen zaman aralıklarında öne çıkan kavramlar ve ilişkileri yapıya dair anlamları tespit etmek amacıyla ilişkilendirilmiş ve çalışmada özgün bir analiz sonucu ortaya çıkartmayı sağlamıştır. Elde edilen bulgular tarihsel süreç içinde yorumlanmış, dönemsel değişimlerin biçimsel ve kavramsal yansımaları analiz edilerek anlamsal tespitler ve tartışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda ulaşılan sonuçlar, kütüphanenin tarih boyunca salt bir bilgi deposu değil; aynı zamanda bilgiye, otoriteye ve topluma dair zihniyet yapılarını taşıyan dinamik bir kavram olduğunu ortaya koymaktadır. Farklı zamanlarda kütüphanenin farklı anlamları karakteristik özelliğini belirlemekte baskın olarak öne çıkmıştır. Bilgi gerekli oldukça taşıyıcısı da biçiminden bağımsız bir ihtiyaç unsuru olarak kalacak ve kütüphaneye de çeşitli formlarda ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Libraries have been selected as the most significant building type to illustrate the development process of information on the spatial scale. The study aims to identify and discuss the semantic equivalents of the library by addressing the transformation of libraries in the historical context through information hegemony, users, commodities and space. The study used a qualitative method, reviewing literature and documents to analyse historical processes. Data were analysed and changes identified, then classified as chronological break points. As a result of the data analysis, the prominent concepts and their relations in the time intervals determined by the data analysis were associated in order to determine the meanings of the structure and provided a unique analysis result in the study. Outcomes were interpreted within the historical process, and semantic determinations and discussions were made by analyzing the formal and conceptual reflections of periodic changes. In this context, the results demonstrate that throughout history, the library has functioned not only as a repository of information, but also as a dynamic concept that embodies the mindsets of knowledge, authority and society. In this context, the results show that throughout history, the library has not only been a repository of information, but also a dynamic concept that carries the mindsets of knowledge, authority and society. The library's features have been defined by different meanings at different times. As long as information is necessary, its carrier will remain a necessity regardless of its form, and the library will be needed in various forms.