Abbâsîler'de ticarî hayat (750-847)
Commercial life in the Abbâsîds (750-847)
- Tez No: 943460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAMİL BAŞ, PROF. DR. İHSAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Abbâsî Devleti, ilk asrı itibariyle dünya ticaretine yön vermiştir. Abbâsî Devleti'nin başkenti Bağdat'ın konumu, uluslararası kara ve deniz ticaret yolların Abbâsî Devleti sınırlarında geçmesi, devletin sınırlarının geniş bir coğrafyaya yayılması vb. nedenler Abbâsîler'in dünya ticaretinde söz sahibi olmasını sağlamıştır. Ebû Ca'fer Mansûr'un Bağdat'ı başkent olarak seçmesi, deniz ticaretindeki yoğunluğu Kızıldeniz'den Basra Körfezi'ne taşıma girişimleri de dünya ticaretine yön veren hamleleri de stratejik öneme sahiptir. Kara ticaret yollarının bir ağ gibi Abbâsî Devleti'nin merkez bölgesi olan Irak'ı sarması, ticarete elverişli Fırat, Dicle ve İsa nehirleri gibi nehirlerin devletin sınırları içerisinde olması, devletin ricâlinin ticaretle uğraşması ve bazıları tarafından nehirler kazdırılması da iç ticaretin gelişmesine katkı sağlamıştır. Bağdat'ın dışında Basra, Übülle liman kentlerinin olması Irak'ı ticaret merkezi haline getiren önemli unsurlardandır. Horasan, Mâverâünnehir, Hicaz, Şam, Mısır, Bahreyn, Uman ve Yemen gibi önemli bölgelerin devletin sınırları içinde olması iç ticaretin çok hareketli olmasını sağlamıştır. Geniş bir coğrafyaya hükmeden Abbâsîler, siyasî ve ekonomik açıdan güçlü devletlerle komşu olmuştu. Bu durum Abbâsîler'in komşu devletlerle sıkı ticarî ilişkiler kurmasını kolaylaştırmıştır. Özellikle Hindistan ve Çin ile yoğun deniz ticareti olan Abbâsîler, kara ve deniz yoluyla batıdaki devletlerle de ticaretini geliştirmiştir. Gerek doğudaki gerekse batıdaki devletlerle hem kara hem de deniz yoluyla gerçekleşen yoğun ticarî faaliyetler neticesinde Abbâsî Devleti'nin her bölgesinde bulunan çarşılar çok zengin ürün yelpazesiyle donatılmıştı. Özellikle başkent Bağdat'ın iki yakasını oluşturan Kerh ve Rusafe dokuma, değerli taşlar, gıda ürünleri, kâğıt-kitap her türden ürünün bulunduğu çok zengin çarşılara sahipti. Çarşılarda alışveriş Abbâsî dinarları ile yapılmakta olup yoğun denetim faaliyetleri gerçekleşmekteydi.
Özet (Çeviri)
The Abbasid State shaped world trade in its first century. The location of Baghdad, the capital of the Abbasid State, the passage of international land and sea trade routes within the borders of the Abbasid State, the spread of the state's borders over a wide geography, etc. reasons enabled the Abbasids to have a say in world trade. Abū Ja'far Mansūr's choice of Baghdad as the capital city, his attempts to move the intensity of maritime trade from the Red Sea to the Persian Gulf, and his moves that shaped world trade are also of strategic importance. The fact that the land trade routes surrounded Iraq, the central region of the Abbasid State, like a network, that rivers such as the Euphrates, Tigris and Isa rivers, which were suitable for trade, were within the borders of the state, that the officials of the state were engaged in trade and that some of them dug rivers contributed to the development of domestic trade. Apart from Baghdad, the port cities of Basra and Ubulla are among the important factors that made Iraq a trade centre. The fact that important regions such as Khorasan, Mâverâünnehir, Hijaz, Damascus, Egypt, Bahrain, Uman and Yemen were within the borders of the state ensured that domestic trade was very active. The Abbasids, who ruled over a wide geography, were neighbours of politically and economically powerful states. This situation facilitated the Abbasids to establish close commercial relations with neighbouring states. The Abbasids, who had intensive maritime trade especially with India and China, also developed their trade with the western states by land and sea. As a result of intensive commercial activities with both eastern and western states both by land and sea, the bazaars in every region of the Abbasid State were equipped with a very rich product range. Especially Kerh and Rusafe, which formed the two sides of the capital Baghdad, had very rich bazaars with all kinds of products such as weaving, precious stones, food products, paper and books. Shopping in the bazaars was done with Abbasid dinars and intensive control activities were carried out.